Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Zborowie

ZBORÓW

Wieś w gminie Żelazków (powiat kaliski), położona ok. 13 km na północny wschód od Kalisza.

Wzniesiony w 1726 roku z fundacji Józefa Molskiego, kasztelana rogozińskiego. W 1840 r. w miejscu ściany zachodniej wzniesiono nową murowaną fasadę. Wielokrotnie restaurowany, ostatnio w latach 1990-91.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od północy w narożu nawy i prezbiterium zakrystia, od południa przy nawie kruchta. Dachy, z wysuniętym okapem, kryte gontami; ściana szczytowa – dachówką ceramiczną. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, zwieńczona hełmem cebulastym. Wewnątrz stropy. Ściany obiega fryz z kimationu. Na północnej ścianie nawy polichromia z herbem Nałęcz fundatora świątyni.

W późnobarokowym ołtarzu głównym z ok. 1730 r. obrazy św. Michała Archanioła i Świętej Rodziny. Barokowe ołtarze boczne z ok. 1730 r., z obrazami Przemienienia Pańskiego i Ofiarowania w Świątyni. Na belce tęczowej krucyfiks barokowo-ludowy z ok. 1730 r. W prezbiterium, przy ścianie tęczowej, ambona z baldachimem z 1 poł. XVIII w.  Kropielnica wczesnobarokowa z pocz. XVII w.
 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie