Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Michała w Jabłonnej

JABŁONNA

Wieś w powiecie grodziskim, położona ok. 15 km na zachód od Grodziska Wielkopolskiego.

Kościół fundowano w wieku XVI. Począwszy od drugiej połowy XVI wieku aż po rok 1614 pełnił on rolę kościoła parafialnego, bowiem kościół drewniany w nieodległym Gninie przeszedł w ręce innowierców. Jest to budowa orientowana, konstrukcji sumikowo-łątkowej, z zewnątrz oszalowana, na niskiej podmurówce z kamienia polnego i cegły. Przylegająca do bryły świątyni zakrystia (od północy) i kruchta (od południa) dobudowane zostały nieco później. Dwuspadowy dach pokryty jest blachą cynkową a w jego części zachodniej góruje ażurowa wieżyczka na sygnaturkę z hełmem blaszanym.

To budowla salowa, na planie prostokąta, zamknięta od wschodu trójbocznym prezbiterium. Całość wnętrza nakryta jest drewnianym stropem z zaskrzynieniami. Pośrodku prezbiterium wznosi się jedyny w świątyni ołtarz wczesnobarokowy z lat 1640-50, architektoniczny. W polu środkowym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, natomiast w zwieńczeniu dwie rzeźby aniołów, pomiędzy którymi wznosi się rzeźbiona sylwetka patrona świątyni – św. Michała Archanioła. Po bokach ołtarza stoją dwie współczesne rzeźby naturalnej wielkości: z lewej Matka Boża z aniołkami u stóp, z prawej natomiast św. Józef z Dzieciątkiem Jezus.
Nawę świątyni zamyka od zachodu chór muzyczny wsparty na czterech słupach. Na belce chóru widoczna data 1777. Pośrodku chóru skromny prospekt organowy o cechach klasycystycznych.

Na starym cmentarzu otaczającym kościół prócz mogił wyróżnia się stare drzewo o dwóch pniach, wysokości ok. 21 metrów, mocno już uszkodzone. To okazała lipa, której obwód w partii dolnej sięga 940 cm, natomiast poszczególne pnie w najgrubszych miejscach osiągają 620 i 530 cm w obwodzie.
Świątynia pełni obecnie rolę kościoła cmentarnego parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Jabłonnie.

Opracowanie pochodzi z publikacji Kościoły drewniane Ziemi Grodziskiej, J. Sobczak, Grodzisk Wielkopolski 1999

Adres:
ul. Kościelna 10
64-308 Jabłonna
tel. 61 444 31 95
 
 

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie