SKOKI
Miasto w powiecie wągrowieckim, położone ok. 40 km na północny wschód od Poznania.
Prawa miejskie Skoki otrzymały w 1367 r. z nadania Kazimierza Wielkiego. W tym okresie Jakub Podleski-Skocki ufundował pierwszy kościół pw. św. Wawrzyńca. W XVI w. właściciele Skoków – Latalscy, przystali do braci czeskich i im też oddali miejscową świątynię. Kościół na powrót przywrócono katolikom wyrokiem sądu trybunalskiego w 1643 r. zmieniając jednocześnie patrona na św. Mikołaja.
Obecną świątynię wzniesiono w 1737 r. z inicjatywy wojewody poznańskiego Kazimierza Raczyńskiego. Spośród wielu drewnianych kościółków, ten wyróżnia się dwuwieżową fasadą. Jest to budowla o konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłami, orientowana. Trzynawowa z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. W 2006 r. kościół przeszedł gruntowny remont polegający na... wymianie ścian. Ponieważ belki okazały się zmurszałe, a wypełniające konstrukcję cegły były w nie lepszym stanie, podjęto decyzję o wymianie całych ścian. W czasie remontu dach świątyni wspierał się na specjalnym rusztowaniu, podczas gdy ściany zostały rozebrane i zastąpione całkowicie nową konstrukcją.
Najstarszymi zabytkami są pochodzące z I połowy XVII w. czasza chrzcielnicy i płyta nagrobna Zofii z Latalskich Reyowej. Spoczywa tutaj również jej mąż Andrzej Rey – wnuk znanego polskiego poety Mikołaja. Andrzej przez wiele lat pełnił funkcje dyplomatyczne, był zaufanym doradcą i tłumaczem Władysława IV Wazy.
Nieco młodsze, pochodzące z okresu budowy kościoła są ambona, chrzcielnica i rokokowe balustrady empor. Z tego też okresu pochodzą ołtarze, chociaż zostały mocno przerobione po 1947 r. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, w nawie północnej (po lewej stronie) ołtarz Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, a w nawie południowej (po prawej stronie) ołtarz Pana Jezusa
Obiekt leży na Szlaku Drewnianych Kościółków wokół Puszczy Zielonka.
Więcej:
parafiaskoki.pl/
Adres:
ul. Kościelna 7
62-085 Skoki
tel. 61 812 42 91