Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Wierzenicy

Załączniki audio

  • Wierzenica - Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne
Herb Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Wierzenicy

WIERZENICA

Wieś w gminie Swarzędz (powiat poznański), położona nad Główną, ok. 6 km na północny wschód od Swarzędza.

Pierwsze wzmianki o parafii w Wierzenicy pochodzą z XIII w.
Obecna świątynia została wzniesiona przed 1589 r.,  tego okresu pochodzi nawa i prezbiterium. Wieża została wzniesiona w latach 1771-78. Przyziemie wieży zostało połączone z wnętrzem świątyni w okresie międzywojennym. W czasie remontu w latach ’70 XX w. ściany pokryto boazerią, oraz zdemontowano barokową ambonę. Służy ona obecnie jako obudowa pulpitu lektora w prezbiterium.

W XVII-wiecznym ołtarzu głównym obraz Marii Panny z Dzieciątkiem. To co wyróżnia go spośród wielu innych tego typu wizerunków, to umieszczona  w jego dolnej części inskrypcja:

Na kościół Wierzenicki ten obras sprawiono,
Za Barthłomieia z Kłecka Boga by proszono,
Kołodziej był, na karczmie mieszkał tu lat kilka,
Przed śmiercią na tę sztukę oddał parę bydłka.

Po lewej stronie inskrypcji widać postać fundatora Bartłomieja, a po prawej stronie jego warsztat pracy i wspomnianą parę bydła.
Po obu stronach ołtarza figury św. Wojciecha i św. Mikołaja z tego samego okresu.

W ołtarzu bocznym po lewej stronie znajduje się późnogotycka rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego w otoczeniu malowanych postaci Matki Boskiej i św. Jana Apostoła. W ołtarzu po prawej stronie obraz św. Filipa Neri u dołu, i w górnej części św. Ignacego Loyoli. Na północnej ścianie obraz Matki Boskiej z welonem z XVII w., kopia dzieła Guido Reniego. Madonna na obrazie owijając małego Jezusa welonem przeczuwa jego późniejszą śmierć, stąd analogia do śmiertelnego całunu.

Po tej samej stronie kościoła nagrobek Cieszkowskich w formie portalu z brązowymi drzwiami. Wykonał je w 1872 r. mieszkający we Florencji Teofil Lenartowicz, bardziej znany jako poeta, aniżeli rzeźbiarz. Zostały one wykonane w dwóch odlewach. Jeden zdobi nagrobek matki Augusta Cieszkowskiego – Zofii z Kickich w kościele Santa Croce we Florencji, drugi natomiast znajduje się w wierzenickiej świątyni. Za pracę tą Lenartowicz otrzymał na światowej wystawie w Wiedniu Medal Zasługi. Przedstawione na drzwiach postacie w symboliczny sposób pokazują przejście ze świata śmierci do świata życia, są opowieścią o śmierci i zmartwychwstaniu. Na rozdzielającej oba skrzydła bordiurze znajdują się sceny, które czytane od dołu ku górze układają się w Modlitwę Pańską Ojcze Nasz.

Obiekt leży na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Więcej:
http://parafia-wierzenica.pl/

Adres:
Wierzenica 12
62-006 Wierzenica
tel. 510 717 176

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie