Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Mikołaja w Łubowie

Herb Kościół pw. św. Mikołaja w Łubowie

ŁUBOWO

Wieś gminna w powiecie gnieźnieńskim, położona ok. 10 km na zachód od Gniezna, przy drodze do Poznania.

Wniesiony ok. 1660 r. staraniem Stanisława Dzianotta, sufragana kijowskiego i kanonika gnieźnieńskiego. W 1720 r. ówcześni właściciele wsi, Lutomscy, dobudowali kaplicę Matki Boskiej Pocieszenia. Wielokrotnie remontowany, m.in. w latach 1956-57 i w 1975 r.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy, z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, do którego od strony północnej przylega zakrystia. Przy nawie od północy kaplica, od południa – kruchta. Od strony zachodniej wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Dachy kryte gontami. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę, kryta cebulastym hełmem gontowym. Ażurowe zakończenie wieży zakończone czteropołaciowym dachem gontowym. Wewnątrz strop, o równej wysokości w nawie i prezbiterium, pokryty polichromią o motywach roślinnych.

Ołtarz główny z ok. poł. XVII w. z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz z figurami śś. Stanisława  i Wojciecha po bokach. Ołtarze boczne oraz ołtarz w kaplicy z XVIII w. Kamienna renesansowa chrzcielnica. Na belce tęczowej rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana z 2 poł. XVII w.

Więcej:
http://www.parafialubowo.pl/

Adres:
62-260 Łubowo
tel. 061 427 51 19

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie