Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Mikołaja w Parzynowie

Herb Kościół pw. św. Mikołaja w Parzynowie

PARZYNÓW

Wieś w gminie Kobyla Góra (powiat ostrzeszowski), położona ok. 7 km na południe od Ostrzeszowa.

Kościół wzniesiony w latach 1780-81 z fundacji Jana i Elżbiety Siewierskich, Józefa Wojnakowskiego i Jana Grzymały Wiewiórkowskiego. Kilkakrotnie restaurowany, po raz ostatni w latach 1981-85.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Zwrócony prezbiterium ku południowi. Jednonawowy, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, z zakrystia od południa. Przy nawie po bokach dwie kaplice, tworzące rodzaj transeptu, od północy niska wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Dachy kryte blachą. Na wieży dach namiotowy z cebulastym hełmem. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, nakryta hełmem cebulastym. Wewnątrz stropy, wtórnie zdobione dekoracja pseudopłycinową.

W późnorenesansowym ołtarzu głównym z 1646 r. obrazy śś. Mikołaja i Jadwigi oraz Adoracji Dzieciątka. W rokokowych ołtarzach bocznych z 2 poł. XVIII w. obrazy Trójcy Świetej i św. Marii Magdaleny. Przy ścianie prezbiterium barokowa ambona z baldachimem, z w poł. XVII w. Na chórze muzycznym późnobarokowy prospekt organowy z 2 poł. XVIII w.

Przy kościele drewniana dzwonnica.

Więcej:
https://parzynow.parafialnastrona.pl/

Adres:
Parafia św. Mikołaja
Parzynów 1
63–507 Kobyla Góra
tel. 62 731 61 13

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie