SŁOPANOWO
Wieś w gminie Obrzycko (powiat szamotulski), położona ok. 9 km na północny zachód od Szamotuł, po zachodniej stronie drogi do Czarnkowa.
Wzniesiony w 1695 r. z fundacji Jana Kąsinowskiego, sędziego wałeckiego, ówczesnego właściciela wsi. Remontowany m.in. w latach 1951-53 i 1989-1990; konserwacja polichromii w latach 1953-54 i 1990-1991.
Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy, z nieco węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, z zakrystią za ścianą ołtarzową. Od zachodu wieża konstrukcji słupowo-ramowej, częściowo wysuniętą przed lico budynku. Przy północnej ścianie nawy kruchta. Nawę i prezbiterium kryje wspólny dach przykryty gontami, tworzący przy prezbiterium wydatny okap. Na wieży dach z latarnią i cebulastym, dwuczłonowym hełmem krytym gontami. We wnętrzu strop oraz ściany pokryte późnorenesansową i barokową polichromią o cechach ludowych z lat 1695-1701. W prezbiterium przedstawiono cztery sceny z legendy św. Mikołaja, w nawie postacie śś. Wawrzyńca, Szczepana, Chrystusa Salvatora oraz dalsze sceny z legendy św. Mikołaja. Na ścianie nad chórem pokazano sceny o tematyce biblijnej, na stropie prezbiterium Adorację Trójcy Świętej, natomiast na stropie nawy Mater Misericordiae. Na ścianie znajduje się również napis dotyczący konsekracji kościoła, ujęty w ozdobną malowaną ramę, którą ujmują śś. Piotr i Paweł.
Wyposażenie kościoła głównie barokowe. W ołtarzach bocznych z 2. poł. XVII w. m.in. rzeźby św. Anny Samotrzeć (w lewym) i Matki Boskiej z Dzieciątkiem (w prawym). Ambona i chrzcielnica z XVIII w. Na belce tęczowej krucyfiks i figura św. Jana z XVII w. oraz późnogotycka rzeźba Matki Boskiej Bolesnej z XVI w.
Więcej:
https://poznan.tvp.pl/
Adres:
Słopanowo 1
64-520 Słopanowo