Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim

Załączniki audio

  • Tarnowo Pałuckie - Kościół pw. św. Mikołaja
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne
Herb Kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim

TARNOWO PAŁUCKIE

Wieś w gminie Wągrowiec (powiat wągrowiecki), położona ok. 6 km na północny wschód od Wągrowca. Punkt na Szlaku Piastowskim.

Data budowy kościoła jest przedmiotem dyskusji. Do niedawna przyjmowano, że powstał on w 1639 r.(data wyryta na belce nadproża). Analiza polichromii wnętrza kościoła pozwala sformułować hipotezę, że istniał on już w 1 ćwierci XVII w. Przeprowadzone w ostatnich latach badania dendrochronologiczne wykazały, że drewno użyte do wzniesienia budowli zostało ścięte już w 4 ćwierci XIV w. Prawdopodobnie w poł. XVIII w. dobudowano wieżę. W latach 1911-15 i w r. 1922 przeprowadzono prace zabezpieczające świątynię. W latach 1951-52 odczyszczono polichromię. Od 1994 do 2002 r. trwał kompleksowy remont i konserwacja kościoła.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany, Jednonawowy, z węższym prezbiterium zamkniętym prosto. Przy nim od północy zakrystia. Przy nawie od południa niewielka kruchta, od zachodu wieża konstrukcji słupowej, z kruchta w przyziemiu. Dachy kryte gontami. W nawie strop, w prezbiterium pozorne sklepienie kolebkowe.

Ściany nawy i prezbiterium oraz stropy pokrywa późnorenesansowa polichromia z około 1639 r. sygnowana „JPW” – dzieło Walentego Podczosika z Kcyni. Malowidła wykonano w technice klejowej na pobiałce. Na ścianach nawy w układzie trójstrefowym przedstawiono sceny z życia śś. Mikołaja i Małgorzaty. Pośrodku stropu nawy Adoracja Trójcy Świętej, uzupełniona kasetonami z wizerunkami proroków i rozetami. Na ścianach prezbiterium malowidła ze scenami z Nowego Testamentu, na sklepieniu motywy roślinne.

Późnorenesansowy ołtarz główny z 1 ćwierci XVII w. z obrazem Wniebowzięcia Matki Boskiej w polu głównym, śś. Mikołaja i Małgorzaty po bokach i Koronacji Matki Boskiej w zwieńczeniu. Barokowe ołtarze boczne z XVII-XVIII w. z obrazami śś. Mikołaja i Małgorzaty. Na belce tęczowej krucyfiks i wycięte z desek, malowane postacie Matki Boskiej i św. Jana.

Zwiedzanie kościoła można uzgodnić w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.

Więcej:

www.opatowka.pl/

Adres:
Wspólnie z parafią Łekno
62-105 Łekno
tel. 067 261-60-84

 

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie