Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipem

LIPE

Wieś w gminie Blizanów (powiat kaliski), położona ok. 7 km na północny zachód od Stawiszyna.
Wzniesiony w 1753 r. z fundacji Eleonory z Lipskich Małachowskiej-Lubomirskiej. W 1897 r. do zakrystii dobudowano neogotycką kaplicę grobową Radońskich. Wielokrotnie restaurowany, ostatnio w 1990 r.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Ściany zakrystii (będącej pozostałością starszego kościoła z 1 poł. XVIII w.) i przylegającej do niej kaplicy grobowej murowane. Orientowany. Do nawy na planie zbliżonym do kwadratu przylega węższe prezbiterium zamknięte trójbocznie. Przy północnej ścianie prezbiterium zakrystia i połączona z nią kaplica grobowa z bocznymi kryptami; przy nawie od południa kruchta. Dachy kryte blachą. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, zwieńczona cebulastym hełmem z kulą i krzyżem. Wewnątrz stropy, a w kaplicy grobowej sklepienie krzyżowo-żebrowe. W nawie i prezbiterium zrekonstruowana polichromia.

Ołtarz główny i boczne rokokowe z 2 poł. XVIII w. Na belce tęczowej barokowa grupa pasyjna z 1 poł. XVIII w. Na konsoli przy północnej ścianie prezbiterium późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1500 r. Przy ścianie południowej  barokowa chrzcielnica z rzeźbą Chrztu Chrystusa z 2 poł. XVIII w.
Przy kościele drewniana dzwonnica konstrukcji szkieletowej z 2 poł. XVIII w.

Więcej:
http://lipeparafia.pl/

Lokalizacja

Komentarze (1)

krzysztof

2010-11-15 11:31:32

Miejscowość Lipe od XIII wieku siedziba rodu Lipskich, herbu grabie Małyszko S., Majątki wielkopolskie, t. 6, Powiat kaliski, Szreniawa 2000

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie