Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Koźminie Wielkopolskim

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Koźminie Wielkopolskim

KOŹMIN WIELKOPOLSKI

Miasto położone około 15 km na północ od Krotoszyna, przy drodze do Jarocina.

Bernardyni przybyli do Koźmina w 1628 r. z inicjatywy księdza Pawła Gajewskiego oraz Anny i Stanisława Przyjemskich, właścicieli miasta. Początkowo w miejscu dzisiejszego klasztoru stanął drewniany kościółek. W 1648 r. rozpoczęto budowę murowanego kościoła, która z przerwami trwała do 1670 r. W 1712 r. wzniesiono wieżyczkę na sygnaturkę. Rozpoczęta nieco później budowa budynku klasztornego przeciągnęła się do 1. poł. XVIII w. W 1818 r. władze pruskie zlikwidowały klasztor. Budynki klasztorne zamieniono na więzienie; kościół był początkowo obiektem filialnym parafii farnej, a od 1925 r. pełni rolę świątyni parafialnej. W czasie II wojny światowej kościół zamieniono na magazyn, w budynku poklasztornym urządzono więzienie dla kobiet. Obecnie w dawnym klasztorze mieści się Państwowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.

Barokowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest budowlą jednonawową, z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Wnętrza przykrywają sklepienia kolebkowe z lunetami. Zachowało się cenne, głównie barokowe i rokokowe wyposażenie świątyni z 2. poł. XVII i 1. poł. XVIII w. Oprócz ołtarzy uwagę zwraca bogato rzeźbiona, rokokowa ambona wykonana przez poznańskiego snycerza Franciszka Antoniego Brumbachera w 1725 roku.

Od strony północnej przylega do kościoła piętrowy budynek klasztorny, którego trzy skrzydła otaczają, wraz z kościołem, prostokątny wirydarz. Od południa położony jest dziedziniec otoczony krużgankiem, w którym znajduje się Droga Krzyżowa. Prowadzącą doń wieżę bramną wybudowano w 1. poł. XVIII wieku.

Więcej:
www.swstanislaw.kozminwlkp.pl

Adres:
ul. Klasztorna 60
63-720 Koźmin Wielkopolski
tel. 062 721 67 70

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie