Katalog obiektów

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Poznaniu

dział: Architektura
komentarze: 0

Przewodnik audio do pobrania

warunki prawne

W nawach bocznych znajduje się łącznie 10 mniejszych ołtarzy. Na szczególną uwagę zasługuje umieszczona w nawie wschodniej  gotycka figura Pana Jezusa Ubiczowanego pochodząca z dawnego kościoła dominikanek (katarzynek), która po kasacie klasztoru trafiła do kościoła farnego. Również w nawie wschodniej znajduje się ołtarz św. Franciszka Ksawerego, który obok św. Pawła jest uważany za największego misjonarza świata. Głowa świętego została namalowana w połowie XVII w. na blasze miedzianej i uchodzi za wierną kopię autentycznego portretu świętego przechowywanego w kościele Il Gesu w Rzymie.  Po około stu latach portret ten został zręcznie wmontowany w większą kompozycję malarską.

W kaplicy zamykającej nawę zachodnią znajduje się sanktuarium MB Nieustającej Pomocy. Umieszczony tam obraz jest kopią z rzymskiego kościoła oo. Redemptorystów pw. św. Alfonsa.  Został on koronowany koronami papieskimi w 1961 r.  – była to pierwsza powojenna koronacja obrazu maryjnego w Polsce.

W kościele farnym warto zwrócić uwagę na organy. Zostały one ufundowane przez tajemniczą mieszczankę, która życzyła sobie, aby jej dar pozostał anonimowy. Instrument zbudował w latach 1872 – 1876 najlepszy organmistrz XIX-wiecznej Europy Friedrich Ladegast z Weissenfels . Organy mają 2579 piszczałek, z których największe mają 6 m wysokości i 45 cm średnicy.

Przy wyjściu znajdują się dwie pamiątkowe tablice. Jedna poświęcona pamięci wybitnego matematyka, fizyka i astronoma, autora pierwszego polskiego podręcznika do nauczania fizyki – ks. Józefa Rogalińskiego i druga ku czci ks. Jakuba Wujka – autora pierwszego przekładu biblii na język polski i jednocześnie pierwszego rektora Kolegium Jezuickiego w Poznaniu.

Dnia 28 czerwca 2010 poznańska fara została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej.

Po wyjściu z kościoła udajemy się w prawo i dochodzimy do kompleksu zabudowań pojezuickich, w których obecnie znajduje się siedziba Urzędu Miasta. Na ul. Gołębiej mijamy również pojezuickie zabudowania dawnego kolegium, obecnie Szkoły Baletowej. Warto przekroczyć bramę i zobaczyć piękny podcieniowy dziedziniec szkolny.

Przed Urzędem Miejskim na skwerku od 2002 r. stoją brązowe koziołki autorstwa Roberta Sobocińskiego - miejsce na wykonanie obowiązkowej pamiątkowej fotografii wszystkich turystów.

Więcej:
www.fara.archpoznan.org.pl

Adres:
ul. Gołębia 1
61-779 Poznań
tel. 061 852 69 50

Strony: 1 2

Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie