Równolegle do ścian prezbiterium z XV w., dziś w części rozebranych, stoją intarsjowane stale. Na wygiętej belce tęczowej grupa Ukrzyżowania. W ołtarzu nawy poprzecznej – transeptu, po lewej, bardzo bogato zdobiony ołtarz św. Krzyża. W polu środkowym duży krucyfiks z XIV w., pod krzyżem rzeźby Matki Boskiej i św. Jana. Wokół ołtarza, w jego obramieniu, figury 20 świętych, apostołów i proroków. W ołtarz wkomponowano liczne bogato zdobione szafki relikwiarzowe z relikwiami 658 (?) świętych i relikwią Krzyża Świętego. Ołtarz św. Krzyża, najstarszy w kościele, pochodzący z XVII w., pierwotnie był ołtarzem głównym, w obecne miejsce przeniesiony został w 1743 r.
Przy wschodniej ścianie transeptu zrekonstruowana w 2001 r. kamienna mała apsyda, zwana apsydiolą. Na kamiennym ołtarzu rzeźba Ecce Homo z poł. XVIII w. W prawym ramieniu transeptu, w ścianie wschodniej znajduje się druga apsydiola ze stołem ołtarzowym z kamiennych ciosów i rzeźba NMP. W czasie renowacji w ołtarzu tym odkryto wtórnie użyty, zamurowany romański tympanon. W nawach bocznych rozmieszczonych zostało szereg rzeźb, obrazów i nagrobków, przeważnie z XVII i XVIII w.
W lewej nawie, pod ścianą zewnętrzną zespół pięciu konfesjonałów z 1741 r., ostatnio pięknie odnowionych, ozdobionych malowidłami, m.in. w górnej części z życia Chrystusa i NMP. Na prawo od prezbiterium – kaplica św. Barbary nakryta gotyckim sklepieniem palmowym, wspartym na pięknej romańskiej kolumnie, wtórnie użytej w tym miejscu. W ściany tablicy wmurowano fragmenty bliżej nieokreślonych rzeźb romańskich, a także tzw. tympanon Zwiastowania. Z kaplicy św. Barbary strome, kręcone współczesne schody wiodą na piętro, do tzw. skarbczyka, gdzie znajduje się ekspozycja ksiąg i naczyń liturgicznych z XVIII–XX w. Nad wejściem do kaplicy od zewnątrz znajduje się cenny romański tympanon fundacyjny. Widnieje na nim św. Anna trzymająca NMP na ręku, z boku klęczą Krystyn, syn Piotra Wszeborowicza, i Anna, wdowa po Piotrze. Są też inne interpretacje osób widniejących na tympanonie. Do nawy południowej przylega kaplica św. Restytuta (legionisty i męczennika rzymskiego z IV w n.e.) z relikwiarzem i piękną figurą Madonny z XV w.
Od północy do kościoła Św. Trójcy przylega dawny klasztor Norbertanek, zbudowany w XV w., wielokrotnie przebudowywany. W części przylegającej do kościoła mieści się Muzeum – Romański Ośrodek Kultury Ottona i Bolesława z lapidarium romańskich detali, dokumentami z dziejów klasztoru i zabytkami sztuki sakralnej. Cennym zabytkiem jest późnoromański portal z XIII w., odkryty w 1953 r. Osadzony w oryginalnym portalu przedstawia tronującego Chrystusa w mandorli. Wspierające tympanon kolumienki są rekonstrukcją z lat 80. XX w. domniemanych kolumn pierwotnych. Oryginalnym jest drewniany strop belkowy z XVIII w. W jednym z bocznych pomieszczeń odtworzono celę zakonną.
Więcej:
http://parafiastrzelno.pl/
Adres:
plac Św. Wojciecha 1
88-320 Strzelno
tel. 052 318 92 81