Miasto powiatowe położone przy drodze głównej z Poznania do Warszawy, ok. 70 km na wschód od Poznania
Nieopodal rynku przy ul. Kościelnej znajduje się najstarsza słupecka świątynia. Powstała ona z fundacji b-pa poznańskiego Andrzeja Bnińskiego w poł. XV w. na miejscu wcześniejszej budowli. Jest to kościół orientowany, trójnawowy, z niższym i węższym prezbiterium przykryty sklepieniem gwiaździstym. Po licznych przebudowach zachowały się barokowe szczyty.
Po wojnie w latach 1949-55 kościół regotyzowano wg. projektu Aleksandra Holasa. Wnętrze kościoła zdobią polichromie z 1891 r. wykonane przez ucznia Jana Matejki – Aleksandra Przewalskiego. Na uwagę zasługuje belka tęczowa z krucyfiksem z ok. 1400-20 r., rzeźba MB Bolesnej oraz gotycka kamienna chrzcielnica. Obok chrzcielnicy znajduje się renesansowy tron biskupi z herbem Łodzia, który został przerobiony na konfesjonał.
W nawie północnej warto zwrócić uwagę na ołtarz MB Różańcowej, który zdobią płaskorzeźby przedstawiające tajemnice różańcowe. Zostały one tak zamocowane, że po uruchomieniu specjalnego mechanizmu mogą się zmieniać w zależności od kalendarza liturgicznego. Podobnie dzieje się w mensie ołtarza, gdzie można oglądać przedstawienie grobu Chrystusa bądź czyśćca.
W 1998 r. odnaleziono najstarszy mechanizm zegarowy w Polsce. Jego miniaturkę można zobaczyć w Muzeum Regionalnym .
Przed kościołem ustawiono dzwon z 1532 r. Zgodnie z lokalną tradycją został on w 1917 r. ukryty przed Niemcami, dzięki czemu uniknął przetopienia na armaty.
Od 1990 r. w kalendarz słupeckich imprez wpisały się na stałe tzw. „Wawrzynki Słupeckie”. Jest to cykl imprez, które odbywają się w okolicy 10 sierpnia, kiedy przypada odpust parafialny.
Adres:
ul. Kościelna 3
62-400 Słupca
063 275 12 02