Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Wojciecha w Kościelcu

Herb Kościół pw. św. Wojciecha w Kościelcu

KOŚCIELEC

Wieś w gminie Mycielin (powiat kaliski), położona ok. 7 km na wschód od Stawiszyna.

Murowany, jednonawowy kościół romański powstał w 1 poł. XII w. Obecnie stanowi on prezbiterium świątyni. Drewnianą nawę dostawiono w 1708 r. Wielokrotnie restaurowany, po raz ostatni w latach 1991-93.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Do prostokątnej nawy przylega prawie takiej samej szerokości prezbiterium z absydą od wschodu i nowszą murowaną zakrystią od południa. Przy nawie od północy ośmioboczna kaplica, od zachodu kruchta. Dachy kryte blachą. U zbiegu nawy i prezbiterium wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona hełmem cebulastym. Wewnątrz stropy.

Rokokowe ołtarze z 1 poł. XVIII w.; w głównym obraz św. Józefa w srebrnej sukience. Ambona i chrzcielnica rokokowe z okresu budowy świątyni. We wnęce absydy późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XVI w.

Więcej:
https://parafiawojciecha.com.pl/

Adres:
Kościelec Kaliski 11
62-831 Korzeniew
tel. 062 761 31 29

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (1)

Doktor nauk

2016-09-12 11:08:51

W czasie ostatniego remontu (1993 r.) temu kościołowi nadano nowy- niespotykany nigdzie indziej w południowej Wielkopolsce- charakter góralski. W jakim celu? Kto na to pozwolił? Otwierając wpis w wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bcielec_(powiat_kaliski) czytamy: "Drewniana nawa świątyni zbudowana w stylu góralskim pochodzi z XVIII wieku." Bzdura! Kościół ten nigdy wcześniej (przed rokiem 1993) nie miał takiego stylu. To, co stało się z tym kościołem, to katastrofa architektoniczna.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie