Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Świętego Krzyża w Szamotułach

Herb Kościół pw. Świętego Krzyża w Szamotułach

SZAMOTUŁY

Miasto powiatowe położone około 30 km na północny zachód od Poznania.

Zakonników sprowadził do Szamotuł w 1675 r. Jan Korzbok Łącki, kasztelan kaliski, właściciel miasta. W latach 1675-82 – prawdopodobnie na miejscu dawnego zamku – wzniesiono klasztor i kościół. W 1839 r. władze pruskie zlikwidowały konwent. Od tego czasu kościół pełni funkcję świątyni parafialnej; budynek klasztorny przebudowano na mieszkania.
Barokowy kościół pw. Świętego Krzyża jest budowlą jednonawową, przykrytą dachem dwuspadowym. Wnętrze nakryte sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Za ołtarzem zakrystia, nad nią na piętrze – chór zakonny. Przy wschodniej stronie nawy znajduje się ośmioboczna kaplica św. Antoniego, nakryta kopułą z latarnią. Czaszę kopuły ozdabiają malowidła Adama Swacha z początku XVIII w., przedstawiające sceny z życia św. Antoniego. Jednolite, rokokowe wyposażenie wnętrza świątyni z 1759 r. jest dziełem snycerza Józefa Eglauera.

Barokowe zabudowania dawnego klasztoru, z otoczonym krużgankami kwadratowym wirydarzem, przylegają do kościoła od strony zachodniej. Przed klasztorem odsłonięto w 1947 r. pomnik Wacława z Szamotuł – wybitnego kompozytora epoki Odrodzenia – dłuta Bazylego Wojtowicza. Obok głaz upamiętniający powstańców wielkopolskich, ustawiony w 1978 roku.

Więcej:
http://parafiaswkrzyz.pl/historia-parafii/

Adres:
ul. Franciszkańska 4
64-500 Szamotuły
tel. 061 292 03 50


Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie