Katalog obiektów

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kaliszu (Sanktuarium św. Józefa)

dział: Architektura
komentarze: 0

Przewodnik audio do pobrania

warunki prawne

KALISZ

Miasto powiatowe położone około 140 km na południowy wschód od Poznania. Kościół znajduje się przy pl. Świętego Józefa.

Gotycka świątynia powstała w 1359 r. W 1783 r. zawaliła się część nawy i fasada. Podczas odbudowy około 1790 r. do pierwotnego, gotyckiego prezbiterium dostawiono barokowy korpus nawowy. W 1978 r. papież Paweł VI podniósł świątynię do godności bazyliki mniejszej.

Kościół jest trójnawową budowlą bazylikową, z prezbiterium, po którego bokach – na przedłużeniu naw bocznych - znajdują się zakrystia ze skarbcem na piętrze oraz ośmioboczna kaplicą Świętej Rodziny. Do fasady przylega wieża zwieńczona hełmem zrekonstruowanym w 1948 r. W prezbiterium zachowało się gotyckie sklepienie gwiaździste, nawę główną przykrywa sklepienia kolebkowe, a nawy boczne – żaglaste. W klasycystycznym ołtarzu głównym z 1829 r. znajduje się gotycki obraz Matki Boskiej z 1424 r. Sześć barokowych ołtarzy bocznych i rokokowa ambona.

W barokowym ołtarzu kaplicy znajduje się otoczony kultem wiernych obraz Świętej Rodziny z XVII w. Już w 1796 r. został on ozdobiony koronami papieskimi. Dziś kaliski kościół – zwany często przez mieszkańców kolegiatą św. Józefa – jest najważniejszym w Polsce ośrodkiem kultu św. Józefa, patrona rodzin.

Więcej:
www.jozefkalisz.nazwa.pl

www.stary.kalisz.pl

www.info.kalisz.pl

Artykuł "Obraz Świętego Józefa" J. Delura, Kalisia Nowa 8-9-10/2008

Adres:
pl. Św. Józefa 7
62-800 Kalisz
tel. 062 757 58 22
 

Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie