Miasto powiatowe nad Wełną, położone około 50 km na północny wschód od Poznania.
Historia klasztoru zaczęła się w położonym ok. 10 km na północny wschód od Wągrowca Łeknie. Tam w 1153 r. został przez Zbyluta z rodu Pałuków ufundowany klasztor cysterski. Zakonnicy przybyli doń z Altenbergu pod Kolonią. Klasztor w Łeknie był prawdopodobnie najstarszym opactwem cysterskim lokowanym na ziemiach polskich. Pod koniec XIV w. rozpoczął się proces przenoszenia klasztoru do Wągrowca. Trwał on około stu lat i zakończony został w 1493 roku.
Budowę gotyckiego kościoła klasztornego (lub tylko jego prezbiterium) zakończono ok. 1455 r. Dłużej trwała budowa klasztoru, zakończono ją dopiero w 1512 r. W latach 1681-82 kościół otrzymał formy barokowe, przebudowy dokonał Jerzy Catenazzi. Pożar w 1747 r. zniszczył kościół i zabudowania klasztorne. Odbudowę podjęto dopiero ok. 1778 r. i trwała ona do końca XVIII w. Po 1800 r. kościół i klasztor otynkowano.
W 1796 r. dobra klasztorne przejęło państwo. Klasztor został zlikwidowany w 1835 r. W części zabudowań klasztornych umieszczono sąd i więzienie. Kościół stał się świątynią parafialną. Po odzyskaniu niepodległości w klasztorze utworzono Konwikt Arcybiskupi. W styczniu 1945 r. gmachy kościoła i klasztoru zostały podpalone przez uciekających Niemców. Odbudowa trwała do 1968 r. W latach 1968-97 w budynku dawnego klasztoru mieścił się Dom Zasłużonego Kapłana Archidiecezji Gnieźnieńskiej im. Jakuba Wujka.
Późnobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej i śś. Piotra i Pawła jest budynkiem trójnawowym, halowym, wzniesionym na planie prostokąta. Ozdobą fasady są dwie niskie wieże. Wnętrze przykrywają sklepienia żaglaste. Zabytkowe wyposażenie świątyni zniszczył pożar w 1945 r. Zachował się późnobarokowy ołtarz główny, częściowo zrekonstruowany po 1949 r. Do kościoła przeniesiono też późnobarokowe, rzeźbione stalle z XVIII w., stojące dawniej w katedrze gnieźnieńskiej.
Od południa do kościoła przylega trójskrzydłowy budynek klasztorny otaczający wirydarz, z głęboką na 25 m studnią. Zespół klasztorny otacza mur, w którym znajduje się późnobarokowa trójdzielna brama.
Więcej:
http://wagrowiec.paulini.pl/
Adres:
ul. Klasztorna 21
62-100 Wągrowiec