Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Jeśli mieszkaniec Poznania powie, że wybiera się na Maltę, nikogo to nie zdziwi. W centrum miasta znajduje się bowiem kompleks rekreacyjny otaczający Jez. Maltańskie, popularnie nazywany Maltą. Nazwa ta wywodzi się od joannitów, zwanych później kawalerami maltańskimi, których sprowadził książę Mieszko III w 1187 r,. Utworzyli oni jedną z pierwszych na ziemiach polskich komandorię (stąd późniejsza nazwa dzielnicy) i wybudowali na przełomie XII i XIII w. kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego.
Tuż za murem kościelnym rozpoczyna się teren kompleksu rekreacyjnego. Zainteresowanie tym terenem jako celem letniej rekreacji sięga pierwszej połowy XIX w. W 1917 r. zakupiono te tereny ze składek społeczeństwa i dotacji kurii arcybiskupiej w celu utworzenia tam Parku Narodowego. Miały się tam znajdować boiska sportowe, łazienki, teatr itp. Jedynym obiektem który udało się na tym terenie zrealizować był Kopiec Wolności.
W czasie II wojny światowej Niemcy zniwelowali kopiec i rozpoczęli prace nad budową zbiornika zaporowego, które zakończono w latach pięćdziesiątych. Po gruntownym remoncie w latach 1980-90 Jez. Maltańskie zyskało miano najpiękniejszego toru regatowego w Europie. W otoczeniu jeziora wybudowano szereg obiektów zaprojektowanych przez Klemensa Mikułę, które umożliwiają organizację międzynarodowych imprez sportowych.
Tereny Malty są ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Poznania. Na częściowo odbudowanym Kopcu Wolności w 1993 r. uruchomiono pierwszy w Polsce całoroczny stok narciarski, a pięć lat później tor saneczkowy o długości 560 m. W pobliżu znajdują się wypożyczalnie sprzętu sportowego, letnie kino „pod chmurką”, obiekty gastronomiczne itp.
Od 1991 r. nad Maltą odbywał się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta” - jedna z większych plenerowych imprez w Europie. Przy zachodnim brzegu jeziora znajduje się stacja Maltańskiej Kolei Dziecięcej ”Maltanka”. Miniaturowa ciuchcią można dojechać do tzw. Nowego ZOO zatrzymując się po drodze na dwóch stacjach Ptyś i Balbina.
W związku z trudnościami lokalowymi w latach sześćdziesiątych podjęto decyzję o budowie nowego zwierzyńca.Nowy obiekt otwarto w 1974 r., a jego rozbudowa trwa do dnia dzisiejszego. Zajmuje on 123 ha powierzchni i jest największym zwierzyńcem w Polsce. Zwierzęta, które tu przebywają posiadają duże wybiegi, ogrodzone w miarę możliwości naturalnymi barierami. Najnowszym nabytkiem i dumą ZOO jest największa w Polsce słoniarnia.
Dużym atrakcją dla zwiedzających jest motylarnia. Przebywające w niej motyle można oglądać dosłownie bez żadnych barier. Ze względu na dużą powierzchnię ogrodu można się po jego terenie przemieszczać elektryczną kolejką. Niedaleko stacji kolejowej na betonowym postumencie znajduje się oryginalna kotwica z przedwojennego okrętu „Poznań”. W czasie wojny pływał on w konwojach alianckich, a po wojnie pod banderą Polskiej Żeglugi Morskiej, by ostatecznie w 1975 r. trafić na złom.
Więcej informacji o imprezach na Malcie
Więcej:
Maluśkiewicz Piotr, Poznań Malta, Poznań 2000.