Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest jedną z najstarszych tego typu placówek w kraju. Pierwszą publiczną kolekcję zabytków archeologicznych w Wielkopolsce zgromadzono w należącym do PTPN Muzeum Starożytności Krajowych. Od 1885 r. Niemcy tworzyli swoją kolekcję archeologiczną, później włączoną do Muzeum im. cesarza Fryderyka III. W 1924 r. dzięki staraniom Józefa Kostrzewskiego nastąpiło scalenie obu kolekcji. Obecnie siedzibą muzeum jest zabytkowy Pałac Górków.
Najdawniejszą historię prezentuje stała wystawa „Pradzieje Wielkopolski”. Jej trzon stanowią oryginalne zabytki archeologiczne, od starszej epoki kamienia do schyłku starożytności. Prezentacja uzupełniona jest makietami, modelami oraz planszami. Muzeum organizuje także liczne wystawy czasowe, a także prowadzi działalność dydaktyczną.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zbiory egipskie, wypożyczone z muzeum w Berlinie i prezentowane na wystawie „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Przedstawiono na niej najważniejszy aspekt kultury dawnego Egiptu – wiarę w życie pozagrobowe. Wśród eksponatów są drewniane sarkofagi, wyposażenie grobowe, maski kapłanów, rzeźby i malowidła przedstawiające sylwetki bogów, ludzi oraz zwierząt, są także mumie.
Sala wprowadzająca na wystawę jest kopią komory zawierającej sarkofag w grobowcu Tutenchamona. Ekspozycję stałą stanowi też wystawa „Archeologia Sudanu” prezentująca zbiory z Muzeum Narodowego w Chartumie. Na dziedzińcu muzealnym postawiono obelisk egipski o wysokości 3,2 m z ok. 1200 r, p.n.e., także depozyt przywieziony z Berlina.
Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.
Adres:
ul.Wodna 27
61-781 Poznań
tel. 061 852 82 51