Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

CHEŁMNO
Miejscowość w powiecie kolskim, położona ok 53 km na południowy wschód od Konina.
Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie

Nieopodal Chełmna nad Nerem na terenie byłego obozu zagłady znajduje się muzeum upamiętniające pomordowanych tu ludzi. Muzeum obejmuje teren byłego obozu oraz ruiny pałacu i teren badań archeologicznych w Chełmnie. W pawilonie znajduje się ekspozycja ilustrująca dzieje obozu. Znajduje się tu również lapidarium nagrobków z cmentarzy żydowskich ziemi konińskiej.

Po agresji niemieckiej we wrześniu 1939 r. na terenach okupowanej Polski zaczęto tworzyć obozy masowej zagłady. W Wielkopolsce od 8 grudnia 1941 aż do kwietnia 1943 i na krótko w połowie 1944 r. działał niemiecki obóz Kulmhof an der Nehr. Przeprowadzano tutaj eksterminację Żydów polskich, Romów, Polaków oraz jeńców radzieckich. Ciała pomordowanych były zakopywane w lasach rzuchowskich przy szosie z Koła do Dąbia a od 1942 r. palone w piecach krematoryjnych.. W sumie zamęczono i zamordowano około 310 tysięcy ludzi. Tylko nielicznym udało się uciec.

Obecnie funkcjonuje tutaj placówka muzealna upamiętniająca pomordowanych ludzi. Jest to Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Muzeum obejmuje teren byłego obozu oraz ruiny pałacu i teren badań archeologicznych w Chełmnie nad Nerem. W pawilonie jest ekspozycja obrazująca dzieje obozu. Można tu znaleźć również lapidarium nagrobków z cmentarzy żydowskich ziemi konińskiej. W lesie pod Chełmnem, na miejscu dawnych prowizorycznych palenisk i stosów kremacyjnych wniesiono pomnik dla uczczenia pamięci setek tysięcy ofiar.
Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.

Adres:
62-663 Chełmno
tel. 63 271 94 47

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie