Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Herb Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

OSIEK nad NOTECIĄ

Miejscowość w powiecie pilskim, położona ok. 40 km na wschód od Piły.

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią jest placówką o charakterze regionalnym, oddziałem Muzeum Okręgowego w Pile. Gromadzi przykłady architektury ludowej z terenu Krajny, Pałuk, północnej Wielkopolski oraz  Puszczy Noteckiej.

Na powierzchni 13 ha odtworzona jest typowa dla tego obszaru wieś o układzie owalnicy. Poszczególne siedliska rozmieszczone są przy drodze okalającej centralny plac.
W zagrodach odtwarzane są sytuacje z końca XIX  i początków XX w. Jednakże w zbiorach znajdują się także unikatowe przykłady wiejskiej kultury materialnej z XVIII i pocz. XIX w.

Obiekty trafiające do skansenu są reprezentatywne dla wszystkich technik budowlanych  i rozwiązań konstrukcyjnych tego regionu. Na wolnym powietrzu pokazano układ dawnej wsi poprzez odtworzenie zabytkowych zagród, a także pojedynczych obiektów mieszkalnych, gospodarczych, przemysłowych i usługowych oraz sakralnych.

Wyposażenie poszczególnych zagród i pojedynczych chat zróżnicowano pod względem sytuacji majątkowej, statusu społecznego, wykonywanych w zagrodzie zajęć oraz czasu, jakiego ekspozycja dotyczy. Sprzęty, narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku pokazywane są w miejscach i sytuacjach w jakich występowały w chłopskiej chacie i zagrodzie.

W  trzech pawilonach wystawienniczych, usytuowanych na skraju wsi, zaprezentowano eksponaty archeologiczne (są to zrekonstruowane stosy paleniskowe, groby skrzynkowe z urnami prochowymi). Skansen bowiem znajduje się na terenie cmentarzyska użytkowanego od V w. p.n.e. do IV w. n.e.

Dużą atrakcją skansenu są imprezy folklorystyczne, mające na celu prezentacje odchodzących w zapomnienie rzemiosł i umiejętności.

Źródło:
Muzea Wielkopolski. red. Małgorztata Jańczak. Poznań 2004

Wiecej informacji na stronie internetowej muzeum.

Adres:
ul. Dworcowa 10
89-333 Osiek nad Notecią
tel. 067 286 60 90

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie