SZRENIAWA
Miejscowość w powiecie poznańskim, położona ok. 16 km na południowy zachód od Poznania.
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie nawiązuje do tradycji założonego w 1875 r. w Warszawie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Ekspozycja mieści się w zabytkowym dworze z 1852 r. oraz w 13 pawilonach i kilkuhektarowym parku muzealnym. Zgromadzone tu eksponaty dokumentują historię rolnictwa i przemysłu przetwórczego oraz kulturę społeczną wsi.
Ekspozycja stała obejmuje kilkanaście działów obrazujących zmiany, jakie zaszły w rolnictwie. Bogata jest kolekcja związana z uprawą roli oraz z chowem i hodowlą zwierząt, poczynając od kopii radła ramowego. Drogę, jaką przebyło rzemiosło, pozwala ocenić bogata ekspozycja unikatowych narzędzi rzemieślniczych: garncarskich, ciesielskich, rymarskich, kowalskich, bednarskich, tkackich, garbarskich. W dziale przetwórstwa i przemysłu rolno-spożywczego zaprezentowano m.in. przetwórstwo zbożowe, piekarnictwo, mleczarstwo, gorzelnictwo i olejarstwo.
Na wyróżnienie zasługuje też unikatowa w skali kraju kolekcja kilkudziesięciu modeli wiatraków. Wśród zabytków techniki rolnej warto zwrócić uwagę na maszyny parowe, kolekcję lokomobil, a także ciągniki z przełomu XIX i XX w. Interesująca jest również ekspozycja obrazująca przemiany społeczne, gospodarcze i kulturalne na wsi polskiej od X do XX w. Placówka oprócz ekspozycji stałej i wystaw zmiennych prowadzi działalność kulturalno-oświatową. Muzeum ma oddziały w Uzarzewie w powiecie poznańskim (Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie), w Nowym Tomyślu (Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa) i w Jaraczu w powiecie obornickim (Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego).
Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.
Muzeum w Szreniawie można zwiedzać również przy pomocy gry terenowej - questa pt. Rolnictwo to też dziedzictwo.
Adres:
ul. Dworcowa 5
62-052 Komorniki
tel. 61 810 76 29