Miasto powiatowe położone ok. 50 km na północny wschód od Poznania, przy drodze do Torunia.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie istnieje od 1978 r. i kontynuuje tradycje działającego w Gnieźnie od 1956 r. Muzeum Archeologicznego. Ekspozycja poświęcona jest rozwojowi państwowości polskiej od wczesnego średniowiecza do ostatniego króla z dynastii Piastów. Na wystawie stałej prezentowane są: jedna z większych w Polsce kolekcji gotyckich i renesansowych kafli piecowych, zbiór XIX-wiecznego malarstwa o tematyce historycznej, portrety i sceny związane z dziejami Piastów, historia Gniezna.
Największą atrakcją gnieźnieńskiego muzeum jest godzinny spektakl audiowizualny. Podczas tej niezwykłej podróży w czasie i przestrzeni widzowie poznają historię i kulturę Polski Piastów. Z użyciem nowoczesnych technik eksponowane są obiekty odkryte w czasie wykopalisk archeologicznych, zabytki sztuki oraz makiety, rekonstrukcje i kopie najwspanialszych dzieł sztuki (regalia Kazimierza Wielkiego, „Szczerbiec” – miecz koronacyjny, włócznia św. Maurycego, skarby piśmiennictwa), a towarzyszy temu film prezentowany na kilku ekranach.
Organizowane są też wystawy czasowe, zazwyczaj także związane z początkami państwa. Gmach muzeum oraz przyległe doń szkoła i sala widowiskowa tworzą pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.
Adres:
ul. Kostrzewskiego 1
62-200 Gniezno
tel. 061 426 46 41