Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Muzeum Regionalne w Kościanie

Muzeum Regionalne w Kościanie

KOŚCIAN

Miasto powiatowe położone ok. 43 km na południowy zachód od Poznania, przy drodze do Leszna. Położone w widłach rzeki Obry.

Muzeum Regionalne im. dr Henryka Florkowskiego w Kościanie powstało w 1981 r.
i zajmuje 2 piętra zabytkowego Ratusza z końca XVIII w.

Na I piętrze znajduje się duża reprezentacyjna sala, na której organizowane są w ciągu roku wystawy czasowe, wernisaże prac malarskich i fotograficznych.

Ponadto w jednej z sal prezentowana jest ekspozycja poświęcone historii Kurkowych Bractw Strzeleckich z Kościana, Śmigla, Krzywinia, czy Czempinia. Na ścianach widza otaczają obrazy przedstawiające: króla kurkowego, sztandary oraz tarcze do których niegdyś strzelano. W gablotach wyeksponowano broń strzelecką, medale, puchary i pamiątki związane z poszczególnymi bractwami. Na szczególną uwagę zasługuje kościański „kur”, który jest uznawany za najstarsze w Polsce insygnium brackie.

Kolejne sale poświęcone są „Kościaniakom na frontach wojen światowych”, w ramach których znajdują się eksponaty jak broń palna i biała z czasów  I wojny światowej oraz fotografie, książeczki wojskowe, legitymacje żołnierskie,  mundury i wyposażenie po żołnierzach walczących na frontach II wojny światowej.  W jednej z części ekspozycja prezentuje zwiedzającemu historię Kościańskiej Rezerwie Skautowej, która wyzwoliła miasto w grudniu 1918 r. i walczyła w ramach Powstania Wielkopolskiego na froncie południowo-zachodnim.

Dwie sale prezentują eksponaty związane z dziejami ziemi kościańskiej w XIX i XX wieku. Na ekspozycji zwiedzający zobaczy pamiątki chociażby po gen. Dezyderym Chłapowskim, ks. J. Surzyńskim, rodzinie Bukowieckich, i innych oraz eksponaty pochodzące z prężnie działającej w 20-leciu międzywojennym Fabryki Likierów i Wódek Wawrzyńca Czajki. Dostępne są również pamiątki po kościańskich cechach oraz chórach i zespołach muzycznych.

Na II piętrze znajduje się gabinet numizmatyczny, który prezentuje bogaty zbiór monet i banknotów oraz pieniędzy zastępczych z terenu ziemi kościańskiej.

Od 2014 r. funkcjonuje nowa wystawa stała poświęcona królewskiemu miastu Kościan, na której zwiedzający pozna najważniejsze informacje o historii miasta, rzemieślnikach kościańskich, życiu religijnym, zamku starościńskim, czy pierwszym miejskim wodociągu. Ekspozycję uzupełniają zgromadzone zbiory z okresu XV i XVIII w. Centralnym punktem wystawy jest zmultimedializowana diorama miasta Kościana wraz z przedmieściami z początku XVII wieku. Diorama dysponuje panelem dotykowym pozwalającym na samodzielne oświetlenie za pomocą rzutnika multimedialnego kilkudziesięciu obiektów udokumentowanych historycznie.
Dodatkową atrakcją dla zwiedzającego jest możliwość obejrzenia multimedialnej opowieści o historycznym Kościanie wykorzystującej technikę video-mappingu. Panel dotykowy pozwala jednocześnie na wyświetlenie bezpośrednio
na dioramie współczesnej siatki ulic.

W 2015 r. otwarto nową ekspozycję poświęconą prahistorii w dziejach ziemi kościańskiej. W stylizowanej na dawną chatę ekspozycji zgromadzono eksponaty znalezione w trakcie wykopalisk archeologicznych na terenie ziemi kościańskiej określanej mianem „archeologicznego Eldorado”.
Główna atrakcją wystawy jest skierowana do najmłodszych odbiorców jest „piaskownica”, w której na wiernie odtworzonych kopiach naczyń z różnych kultur młodzi zwiedzający mogą wcielić się w postać archeologa-poszukiwacza. Dodatkowo do prób dostępne są jeszcze pionowy warsztat tkacki oraz prahistoryczna wiertarka do wiercenia w kamieniu.

Muzeum organizuje również wystawy plenerowe oraz pikniki historyczne.
Więcej informacji na stronie internetowej muzeum

Adres:
Rynek 1
64-000 Kościan
tel. 65 512 29 34
e-mail muzeum@koscian.pl

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie