Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ogród Zoologiczny w Poznaniu

Herb Ogród Zoologiczny w Poznaniu

POZNAŃ

Miasto nad Wartą, stolica regionu i województwa, ważny punkt na Szlaku Piastowskim

Poznań jest jedynym miastem w Polsce, które posiada dwa ogrody zoologiczne.

Właściwe, Nowe ZOO znajduje się na Białej Górze w okolicach Jeziora Maltańskiego i pod względem powierzchni (120 ha)jest drugim co do wielkości tego typu obiektem w kraju.

Pierwsze, Stare ZOO znajduje się w centrum miasta i spełnia obecnie funkcję parku miejskiego z kilkoma pawilonami, w których można obejrzeć drobne zwierzęta. Jego historia rozpoczęła się niecodziennie w 1871 r. Grupa przyjaciół spotykająca się regularnie przy kręglach i piwie w restauracji dworcowej Kolei Stargardzko-Poznańskiej postanowiła uczcić 50 urodziny prezesa klubu kręglarzy. Z tej okazji każdy z nich podarował jubilatowi jedno zwierzę. I tak stał się on właścicielem świni, kozy, barana, kota, królika, wiewiórki, gęsi, kaczki, kury, pawia, małpy i … tresowanego niedźwiedzia. Ponieważ takiej menażerii nie dało się trzymać w mieszkaniu, przy restauracji ustawiono klatki, w których zamknięto zwierzęta ku uciesze odwiedzających ja gości. Z biegiem czasu zwierząt przybywało, założono fundację, która pozwalała utrzymać ten zwierzyniec i taki był początek poznańskiego ZOO. Już w okresie międzywojennym poczyniono pierwsze starania aby przenieść ogród zoologiczny w nowe miejsce, gdzie zwierzęta miałyby więcej miejsca, ale udało się to zrobić dopiero w 1971 r. w setną rocznicę powstania ZOO.

Pierwsi odwiedzający ZOO mogli tu wejść w 1974 r. Od tego czasu systematycznie powstają nowe obiekty i wybiegi, gdzie warunki przebywania zwierząt w miarę możliwości są zbliżone do naturalnych. Wśród nich wyróżnia się oddana do użytku w 2008 r. Słoniarnia, której powierzchnia (2,5 ha) jest większa niż całe Stare ZOO (!). W okresie letnim można również zwiedzać Motylarnię, gdzie egzotyczne motyle latają bez żadnych barier.

Po terenie ZOO w okresie letnim kursuje bezpłatna kolejka, którą można bez wysiłku pokonywać duże odległości pomiędzy poszczególnymi pawilonami.

Do ZOO można dojechać też wąskotorową ciuchcią Maltanka, której przystanek początkowy znajduje się nad Jeziorem Maltańskim, niedaleko Ronda Śródka, a trasa przebiega wzdłuż jeziora.

Więcej:
https://zoo.poznan.pl/

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie