Miasto nad Wartą, stolica regionu, województwa i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Przy zachodniej pierzei Starego Rynku zwraca uwagę najokazalszy gmach z bogatą dekoracją w trójkątnym naczółku i attyce. Został on wzniesiony w 2 poł. XVIII w. z inicjatywy Anny z Radomickich Działyńskiej, a następnie przebudowany przez Władysława Gurowskiego marszałka wielkiego litewskiego. Z tego okresu pochodzi wspomniana dekoracja w attyce, z lewej strony wyobrażająca pochód tryumfalny, z prawej natomiast pochód ofiarny. W okresie Księstwa Warszawskiego umieszczono w zwieńczeniu pelikana karmiącego własną krwią pisklęta. Miał on symbolizować nadzieje Polaków na odrodzenie niepodległej ojczyzny.
Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w pałacu była Sala Czerwona, której wystrój nawiązywał do lat świetności Rzeczypospolitej. Umieszczono w niej posągi polskich królów autorstwa Augustyna Schöpsa. Kiedy pałac przeszedł na własność Tytusa Działyńskiego stał się ośrodkiem umacniania polskości. Organizowano tutaj wykłady i wystawy, organizowano pomoc dla poszkodowanych w często nawiedzających Poznań powodziach. Po śmierci Tytusa Działyńskiego pałac odziedziczył jego syn Jan Kanty, a po nim Władysław Zamoyski.
Na mocy utworzonej przez niego w 1924 r. Fundacji Zakłady Kórnickie pałac wraz z dobrami kórnickimi i zakopiańskimi przeszedł na własność narodu. Obecnie znajduje się tu siedziba Biblioteka Kórnicka oraz Zakład Badań Narodowościowych PAN.
Żywą pamiątką po dawnych właścicielach pałacu jest miłorząb japoński, wyrastający swoją koroną ponad ul. Franciszkańską. Nietrudno go rozpoznać po charakterystycznych liściach umieszczanych na opakowaniach leków wspomagających pamięć.
Więcej na stronie Pałacu Działyńskich
Adres:
Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk
Oddział w Poznaniu – Pałac Działyńskich
Stary Rynek 78/79
61-772 Poznań
tel.61 852 48 44