Układ wnętrz w bocznych częściach pałacu też jest dwutraktowy, z wąskim, międzytraktowym korytarzem w przyziemiu i pomieszczeniami połączonymi amfiladowo na piętrze. Na tej kondygnacji, we wnętrzach wschodniego ryzalitu, umieszczono apartamenty prywatne właścicieli. Na schyłek XVIII wieku datuje się polichromie o motywach krajobrazowych, zdobiące ściany dużej sali ryzalitu zachodniego, odkryte w czasie prac remontowo-konserwatorskich w latach 70. XX wieku. Pozostałe elementy wystroju zachowane w salach parteru i piętra pochodzą z czasów Skórzewskich, z XIX i XX wieku.
W czasach Zygmunta Skórzewskiego, na początku XX wieku, planowana była przebudowa rezydencji, ale w jej realizacji przeszkodziła śmierć właściciela majątku. Wykonano tylko drobne prace, w tym nowe ogrodzenie, którego rytm przęseł wyznaczają murowane, otynkowane filary z kamiennymi wazami w zwieńczeniu.
Rozbudowa, również niezakończona, podjęta została przez kolejnego właściciela, także Zygmunta Skórzewskiego. W latach 1926-28, według projektów Juliusza Nagórskiego, dobudowano skrzydło wschodnie oraz galerię łączącą pałac z oficyną. Druga – niezrealizowana wtedy galeria – zbudowana została według planów Nagórskiego podczas remontu pałacu w latach 1978-1985.
Podczas prac przy budowie rezydencji, przed elewacją tylną pałacu, założono regularny ogród włoski. Wytyczono wtedy aleje biegnące od pałacu ku północy i boczne, przecinające je alejki, tworzące geometryczny układ kwaterowy. Około połowy XIX wieku, z inicjatywy Marianny z Lipskich Skórzewskiej, przystąpiono do przekształcania regularnego ogrodu w romantyczne, angielskie założenie krajobrazowe zajmujące w efekcie, wraz z częścią leśną, ponad 25 ha. Prace trwały do około 1870 roku.
Obecnie mieści się tutaj hotel, w którym 3 czerwca 1997 r. spotkało się na uroczystym śniadaniu siedmiu prezydentów państw Europy środkowowschodniej, uczestniczących w uroczystościach z okazji tysięcznej rocznicy śmierci św. Wojciecha.
Istnieje możliwość zwiedzania pałacu przez wcześniej umówione grupy turystyczne.
Więcej:
http://czerniejewopalac.pl/
Adres:
Czerniejewskie Przedsiębiorstwo Rolno-Usługowe Sp. z o.o
ul. Gen. Lipskiego 5
62 - 250 Czerniejewo
tel. 061 427 30 30