LUBOSTROŃ
Wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, około 15 km na północny wschód od Żnina. Od XVIII w. do 1939 r. własność Skórzewskich. Wychowywał się tu i później, w latach 30. XIX w., często przebywał poeta Stefan Garczyński, spokrewniony ze Skórzewskimi. Zapewne pod koniec 1831 r. przybył tu na krótko Adam Mickiewicz. Punkt na trasie Szlaku Piastowskiego.
Pałac w Lubostroniu
Cenny zabytkowy pałac, zbudowany w latach 1795–1800 według projektu Stanisława Zawadzkiego. Jest to najlepiej zachowane i zarazem jedno z najlepszych dzieł tego architekta. Wzorem była sławna Villa Capra Antonia Palladia. Centrum budynku stanowi okrągła sala, sięgająca poprzez całą jego wysokość i nakryta kopułą. Na kopule pokrytej blachą miedzianą figura Atlasa dźwigającego kulę ziemską (dzieło Władysława Marcinkowskiego). Fronton pałacu zdobi podwójny portyk z czterema kolumnami jońskimi, podtrzymującymi trójkątny tympanon. Fasady ogrodowe (tylna i boczne) ozdobione są czterema półkolumnami z tympanonami, nawiązującymi do fasady frontowej. Sala centralna – rotunda – ma piękną posadzkę z różnokolorowego drewna, ozdobioną pośrodku herbami Polski i Litwy. Na ścianach cztery płaskorzeźby ze scenami z dziejów Kujaw: Bitwa pod Płowcami, Królowa Jadwiga przyjmująca Krzyżaków w Inowrocławiu, Bitwa pod Koronowem, Zatwierdzenie planów budowy kanału noteckiego przez Fryderyka Wielkiego. Pośrodku sali potężny, mosiężny żyrandol. Na lewo od sali rotundowej kilka doskonale zachowanych mniejszych pomieszczeń: małe gabinety przykryte sklepieniami beczkowymi oraz niewielki gabinet narożnikowy, nakryty kopułką z lunetami, z malowidłami przedstawiającymi symbole nauk. Autorami fresków w pałacu byli wybitni malarze Franciszek i Antoni Smuglewiczowie.
Do 1977 r. w pałacu mieścił się dom wczasowy FWP. Od 1996 r., po gruntownym remoncie, pałac stanowi ekspozycję stylowych wnętrz i mieści hotel turystyczny. W reprezentacyjnych pomieszczeniach odbywają się koncerty, pokazy, spektakle. W oficynie mieści się hotel, w stajni i wozowni – restauracja i zaplecze. Obok pałacu znajduje się klasycystyczna oficyna, tzw. stary pałac, z ryzalitem i trójkątnym frontonem, a w sąsiedztwie także zabudowania dworskie, ozdobione kolumnami i gzymsami. Pałac otoczony jest pięknym parkiem (37 ha) o układzie regularnym, przechodzącym dalej w coraz to bardziej dzikie partie leśne. Na terenie parku rosną ciekawe okazy drzew. Na północ od parku i pałacu zespół eklektycznych zabudowań folwarcznych z 2. poł. XIX w.
Więcej:
www.palac-lubostron.pl
Adres:
Pałac w Lubostroniu
89-210 Łabiszyn
tel. 052 384 46 23