Miłosław jest miastem i siedzibą gminy, leży w powiecie wrzesińskim nad rzeczką o nazwie Miłosławka, około 15 km na południe od Wrześni, przy drodze prowadzącej z Gniezna do Jarocina.
Wzmiankowany jest w przekazach od początku XIV w. jako własność rycerskiego rodu Doliwów Miłosławskich. Następnie należał do spokrewnionej z Miłosławskimi rodziny Górskich, również herbu Doliwa. Na początku XVIII w. przeszedł w ręce Grabskich, a w 1777 r. posiadłość kupiona została przez Mielżyńskich herbu Nowina. W ich posiadaniu majątek pozostawał do schyłku XIX w., kiedy nabyli go Kościelscy. W połowie XIX w. właścicielem dóbr miłosławskich był Seweryn Mielżyński, jedna z wybitniejszych postaci tamtych czasów – […] mąż znany z patriotyzmu i zamiłowania do sztuk pięknych, których był prawdziwym opiekunem i mecenasem. Jego dom w Miłosławiu stał zawsze otwarty dla wszystkich narodowych artystów […] – napisał o nim Teodor Żychliński. Mielżyński uczestniczył w powstaniu listopadowym, odznaczony został krzyżem Virtuti Militari, później był posłem na sejm i jednym z twórców Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, któremu zapisał w testamencie swoją kolekcje obrazów i innych zbiorów, co stało się zaczątkiem muzeum.
Pałac otacza malowniczy park, w którym w 1899 r. ówczesny właściciel Miłosławia - Władysław Kościelski postawił pierwszy na ziemiach polskich pomnik Juliusza Słowackiego
Z inicjatywy Mielżyńskiego, i zapewne na podstawie wykonanych przez niego projektów, wzniesiony został około 1850 r. zameczek myśliwski usytuowany na niewielkim, zalesionym wzniesieniu około 2 km na południe od Miłosławia w kompleksie zabudowań gospodarczych, tzw. bażantarni. Zbudowano go w stylu malowniczego, romantycznego neogotyku na wzór średniowiecznej warownej budowli otoczonej obronnymi murami z basztami, wieżyczkami, strzelnicami i blankami. W tym samym stylu ukształtowano drewnianą nadbudówkę myśliwskiej ambony usytuowanej na murach i połączonej z zasadniczym budynkiem mieszkalnym murowanym gankiem wspartym na półkolistych arkadach.
Zameczek zaprojektowany został jako niewielka, murowana, parterowa budowla (z mieszkalnym poddaszem) o dosyć skromnej bryle, nakryta dwuspadowym dachem z wystawkami. O jej specyficznym wyrazie zadecydowała wyniosła, ośmioboczna wieża dominująca nad całością założenia. Dodatkowym elementem wzbogacającym bryłę jest wysoki komin opracowany w formie wysmukłej wieży, nieomal minaretu – z ceglaną dekoracją skontrastowaną z tynkowanymi płycinami – zwieńczony wysokim, smukłym hełmem w kształcie stożka.
Historię pałacu można poznać również w formie gry terenowej z serii Wielkopolskie Questy "Miłosław zawsze polski"