Miasto wojewódzkie nad Wartą, ważny punkt na trasie Szlaku Piastowskiego.
Pierwsza Palmiarnia w Poznaniu powstała w 1919 roku z okazji Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Wybudowane wtedy szklarnie miały powierzchnię 534 m kw. Wkrótce kolekcję roślin wzbogacono o ekspozycję akwarystyczną, a od 1924 roku niemałą atrakcją okazały się sprowadzone do Poznania krokodyle.
Kolejna przebudowa nastąpiła w latach 1928-29 w związku z przygotowaniami do Powszechnej Wystawy Krajowej. Nowe obiekty osiągnęły powietrznię 1694 m kw. stawiając tym samym poznańską Palmiarnię na pierwszym miejscu w Polsce i ścisłej europejskiej czołówce. Poważne zniszczenia Palmiarni przyniósł rok 1945. Bombardowania i walki, które toczyły się w lutym sprawiły, że większość roślinnej kolekcji uległa zniszczeniu. W latach powojennych odbudowano obiekt zwiększając jego powierzchnię do 2528 m kw. W tej formie służyła poznaniakom do 1978 roku kiedy to z powodu złego stanu technicznego została zamknięta. Przebudowa i remont obiektu były dużym wyzwaniem technicznym. Istniejące pawilony obudowano nowymi, większymi, a następnie rozebrano stare, zniszczone szklarnie. Całą operację przeprowadzono z całkowitym zachowaniem istniejącej kolekcji roślinnej. Dzięki tym zabiegom powierzchnia Palmiarni osiągnęła 4600 m kw., a jej kubatura 46.000 m sześciennych. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 2 października 1992 roku.
Obecnie poznańska Palmiarnia znajduje się na piątym miejscu w Europie pod względem powierzchni po Londynie, Berlinie, Frankfurcie nad Menem i Hanowerze. W dziewięciu pawilonach można oglądać ponad 1000 gatunków roślin pochodzących ze stref międzyzwrotnikowych i podzwrotnikowych(!!!) całego świata. Do okazów cieszących się największym zainteresowaniem należą owocujące bananowce, ogromne kaktusy, drzewo kakaowca, którego owoce wyrastają bezpośrednio z pnia. Ogromne pływające liście wirgini amazońskiej, liany, niezwykle szybko rosnące bambusy pozwalają przez chwilę poczuć się jak odkrywca nieznanych lądów. O każdej porze roku można tu zobaczyć pięknie kwitnące storczyki. Dodatkową atrakcją jest pomieszczenie mieszczące akwaria o łącznej pojemności 59.000 litrów. Największą osobliwością akwarium są ryby dwudyszne stanowiące żywą skamieniałość. Występowały one powszechnie około 350 do 300 mln lat temu, a do dzisiaj zachowało się zaledwie 6 gatunków. Ale to nie one budzą najwięcej emocji. Niekwestionowana palma pierwszeństwa należy do piranii. Ze względu na specyficzny klimat wnętrza, temperaturę i wilgotność już po przekroczeniu progu pierwszego pawilonu zwiedzający przenoszą się do innego świata, świata, do którego zawsze chętnie się wraca.
Więcej na stronie internetowej Palmiarni
Adres:
ul. Matejki 18
60-767 Poznań|
tel. 061 865 89 07