Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
W centrum Poznania, w otoczeniu ruchliwych ulic znajduje się miejsce urokliwe, tworzące atmosferę spokoju i zapraszające do chwili wytchnienia. Zostało zaprojektowane niespełna sto lat temu przez niemieckiego architekta i urbanistę Josepha Stübbena i w tym kształcie przetrwało do dzisiaj.
Kiedy w 1904 r. rozpoczęto rozbiórkę pruskich fortyfikacji, zaistniała potrzeba zagospodarowania pustych przestrzeni. W tym czasie w Poznaniu pracowało wielu pruskich urzędników, którzy polecenie pracy na wschodnich rubieżach państwa pruskiego traktowali jak karę i niesprawiedliwość. Projektując nową dzielnicę Stübben chciał stworzyć miejsce, które sprawiałoby, że przybywający tu Niemcy czuliby się jak w domu. W efekcie udało mu się stworzyć dzielnicę będącą połączeniem historii i elegancji.
Tuż przy ulicy Święty Marcin znajduje się budynek dawnego Domu Ewangelickiego zaprojektowany przez Johannesa z Charlottenburga w stylu nawiązującym do renesansu północnego. Po wojnie znalazła tutaj siedzibę Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego. W 1997 r. oddano do użytku nowe skrzydło wschodnie, nawiązujące swym kształtem do wcześniejszej budowli. Warto zwrócić uwagę na umieszczoną na budynku tablicę świetlną pokazującą stan zanieczyszczeń atmosfery w centrum miasta.
Po przeciwnej stronie ulicy w dawnym budynku Banku Reiffeisena mieści się Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. O dawnym jego przeznaczeniu przypomina umieszczona nad wejściem płaskorzeźba przedstawiająca pszczeli ul będący symbolem oszczędności. Bezpośrednio z tym budynkiem jest połączony gmach dawnej Akademii Królewskiej, która miała być namiastką szkoły wyższej w pruskim Poznaniu. Został on zaprojektowany przez Edwarda Fürstenau w stylu północnego renesansu niemieckiego. W jej wnętrzach mieści się rektorat UAM oraz Aula Uniwersytecka. Ze względu na wspaniałą akustykę należy do najbardziej znanych sal koncertowych w Polsce. Odbywają się tutaj imprezy muzyczne o światowej renomie jak np. Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego czy Poznańska Wiosna Muzyczna.
Sprzed Auli Uniwersyteckiej roztacza się piękny widok na wybudowany w 1910 r. przez Maxa Littmanna teatr niemiecki. Kiedy budynek oddawano do użytku ogłoszono, że z tej sceny nie padnie nigdy polskie słowo. Zaraz po odzyskaniu niepodległości wystawiono tutaj Halkę Stanisława Moniuszki, a skład orkiestry nie różnił się specjalnie od tego, który grał na pierwszym przedstawieniu w 1910 r. Obecnie Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki należy do najważniejszych scen operowych w kraju. To właśnie tutaj miały miejsce prapremiery Legendy Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego czy Czarnej Maski Krzysztofa Pendereckiego.
Kolejnym budynkiem wzdłuż ul. Fredry jest gmach Collegium Maius. Został on wybudowany jako siedziba Pruskiej Komisji Kolonizacyjnej. Jej zadaniem było wykupywanie polskich majątków i przekazywanie ich w niemieckie ręce. W czasie II wojny światowej znajdowała się tutaj siedziba prezydium niemieckiej policji. W 1940 r. harcerze Szarych Szeregów przeprowadzili śmiałą akcję umieszczając na kopule budynku biało-czerwoną flagę. Obecnie znajduje się tu siedziba Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.
Budowlą która dominuje nad całą Dzielnicą Cesarską jest zamek wybudowany dla cesarza niemieckiego Wilhelma II w latach 1905–1910 wg projektu Franza Schwechtena. Obecnie znajduje się tu Centrum Kultury Zamek. Co roku w dniu 11 listopada na placu przed zamkiem odbywają się uroczystości związane z obchodami imienin ulicy Święty Marcin.
W centrum dzielnicy cesarskiej znajduje się plac Mickiewicza, który był świadkiem wydarzeń robotniczego protestu w czerwcu 1956 r., co upamiętnia pomnik w kształcie kroczących krzyży (proj. Adam Graczyk). Odsłonięto go w 25 rocznicę poznańskiego czerwca po rekordowym czasie przygotowań wynoszącym zaledwie 3 miesiące (!). Nie jest to pierwszy pomnik stojący na tym miejscu. Jako pierwszy stanął tu pomnik kanclerza Ottona von Bismarcka, który usunięto w czasie Powstania Wielkopolskiego. Po odzyskaniu niepodległości ustawiono tu jako wotum wdzięczności pomnik z postacią Chrystusa Króla. Został on rozebrany przez Niemców w 1939 r., a upamiętnia go tablica wmurowana u stóp poznańskich krzyży. Jako trzeci z kolei stanął w 1955 r. pomnik Adama Mickiewicza. To właśnie tutaj pod popularnym „Adasiem” absolwenci UAM robią sobie pamiątkowe zdjęcie po uroczystości absolutorium.
Plac Mickiewicza był również miejscem spotkania papieża Jana Pawła II z mieszkańcami Wielkopolski w 1997 r.