POLA LEDNICKIE
Pola lednickie położone nad Jez. Lednickim między Skrzetuszewem a Imiołkami, ok. 20 km na zachód od Gniezna. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Po prawej stronie drogi rozległy, 40-hektarowy obszar Pól Lednickich, miejsce corocznych spotkań młodzieży i innych uroczystości religijnych. Centralnym punktem jest wzniesiona w 1997 r., na usypanym pagórku, Brama Trzeciego Tysiąclecia. Budowla o ażurowej, stalowej konstrukcji (dł. 36 m i wys. 9 m) ma kształt ryby, przez pierwszych chrześcijan uznawanej za symbol Chrystusa. Do „Ryby” prowadzi „droga procesyjna”, po bokach której ustawiono głazy narzutowe – stacje Drogi Krzyżowej. Nieopodal bramy stoi ażurowa dzwonnica z dzwonem „Jezus Chrystus”, ufundowanym w 2000 r. przez poznańską gminę Tarnowo Podgórne. Dzwon odlany został w znanej ludwisarni Jana Felczyńskiego w Przemyślu.
W zach. części pola wznosi się murowany ośrodek duszpasterski – Szkoła Wiary. Mieści on m.in. kaplicę, salę zgromadzeń, hostel i zaplecze organizacyjno-techniczne zgromadzeń na Polach Lednickich. W ośrodku od wiosny 2006 r. mieści się też Muzeum Jana Pawła II z multimedialną prezentacją życia Ojca Świętego i jego pielgrzymek. W przyszłości przewiduje się budowę w sąsiedztwie Świątyni Chrztu Polski. Na początku kwietnia 2006 r., w przeddzień 1. rocznicy śmierci Jana Pawła II, ustawiono przy ośrodku potężny głaz-pomnik (o masie ok. 25 ton) przewieziony z kopalni węgla brunatnego „Konin”.
Odbywają się tu zgromadzenia młodzieży z całej Polski, liczące do 100 tys. osób. Kulminacją trwających kilka godzin obrzędów jest msza św. i przejście uczestników pod „Rybą”. Pierwsze spotkanie na Lednicy odbyło się w 1997 r., w przeddzień wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gnieźnie. Papież przeleciał nad Polami Lednickimi helikopterem i przekazał zgromadzonym specjalne pozdrowienia. Młodzież przybywa tu pieszo, rowerami, autobusami. Na przystanku kolejowym Lednogóra, oddalonym od Pól o 9 km, zatrzymują się wówczas wszystkie pociągi, łącznie z pośpiesznymi.
Inicjatorem spotkań lednickich jest dominikanin z klasztoru poznańskiego, duszpasterz akademicki o. Jan Góra. W spotkaniach uczestniczą biskupi z różnych diecezji, rektorzy poznańskich uczelni, znane osobistości świata kultury, nauki, gospodarki i polityki. Każdego roku spotkaniu towarzyszy inne przesłanie duchowe wzięte z Pisma Świętego.
Tereny Pól Lednickich, zagospodarowywane stopniowo przez sadzenie drzew, budowę dróg i parkingów, są odwiedzane nie tylko przez pielgrzymów, ale i coraz częściej przez turystów.