POZNAŃ
Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Miasto nad Wartą - jedno z ważniejszych na Szlaku Piastowskim.
Ławeczki pomnikowe są coraz bardziej popularną formą upamiętnienia wybitnych postaci i ciekawych osobowości. W ten właśnie sposób poznaniacy uhonorowali swojego ulubieńca Bohdana Smolenia (1947-2016) - legendarnego aktora, piosenkarza, satyryka i działacza społecznego. Artysta związany był z popularnym w całej Polsce kabaretem „Tey”. Występował również w programach telewizyjnych i filmach komediowych. Najbardziej kojarzony jest z serialem „Świat według Kiepskich”, w którym grał rolę listonosza. Po zakończeniu kariery artystycznej założył w Baranówku koło Mosiny Fundację „Stworzenia Pana Smolenia” zajmującą się hipoterapią dzieci niepełnosprawnych.
Pomnik Bohdana Smolenia znajduje się na skwerze przy zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej. Jego pomysłodawcą był Krzysztof Deszczyński - aktor lalkarz, scenarzysta, reżyser, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia. Ławeczkę zastąpiły tutaj stolik i dwa krzesła. Na jednym z nich siedzi postać satyryka z łokciem opartym o blat. Autorem projektu jest Piotr Socha - zwycięzca konkursu zorganizowanego dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pt. „Pomnik Bohdana Smolenia - «a tam cicho być»”. Rzeźbę odlano w brązie w Studio Garstka w Szymanowie koło Śremu. Koszty realizacji projektu pokryto z funduszy zgromadzonych podczas publicznej zbiórki pieniędzy pod hasłem „Smoleń Wiecznie Żywy”. Odsłonięcie pomnika, 11 czerwca 2021 roku, było bardzo widowiskowe. Płachtę przykrywającą rzeźbę podpalono, po czym twarz i postać satyryka wyłoniła się z płomieni ognia. Inspiracją do tej spektakularnej inauguracji był fragment tekstu kabaretowego Bohdana Smolenia pt. „Szeptanki”.
Adres:
Skwer im. Bohdana Smolenia
ul. Rybaki 31/27
61-883 Poznań