Miasto powiatowe na ziemi sieradzkiej.
Józef Mehoffer to wybitny polski malarz, witrażysta i grafik okresu Młodej Polski - uczeń samego Jana Matejki. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w której był później profesorem oraz rektorem, oraz na uczelniach w Wiedniu i Paryżu. Zajmował się grafiką artystyczną, akwafortą, akwatintą, autolitografią, malarstwem sztalugowym, rysunkiem, a także grafiką użytkową. Był mistrzem secesyjnej dekoracji, projektował afisze, arkusze akcji, znaki towarowe i banknoty. Artysta ma również wiele zasług na polu wydawniczym - projektował grafiki, okładki i karty tytułowe książek, ornamenty, winiety, inicjały, bordiury i ekslibrisy. Najbardziej znany jest jako malarz - autor ciekawych portretów. Jednym z oryginalniejszych jego obrazów jest „Dziwny ogród”, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Józef Mehoffer mieszkał i tworzył w Krakowie, ale związany był też z Wielkopolską. W latach trzydziestych XX w. pracował nad dekoracją wnętrza kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Wykonał polichromię, namalował obrazy olejne, stacje drogi krzyżowej oraz zaprojektował witraże. Dzieło Mehoffera, jak i cały budynek tureckiej świątyni są imponujące i warto je zobaczyć.
W 2011 roku, nieopodal Placu Henryka Sienkiewicza i kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, na skwerze im. Józefa Mehoffera, odsłonięto pomnik-ławeczkę na pamiątkę obecności artysty w Turku. Pomnik zaprojektowała Maja Brzyska - absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych w Kole. Jest to pierwszy monument upamiętniający artystę w Polsce, który wpisuje się w strategię promocyjną miasta pod hasłem „Turek - miasto w klimacie Mehoffera”.