Katalog obiektów

Pręgierz w Poznaniu

dział: Architektura
komentarze: 0

Przewodnik audio do pobrania

warunki prawne

POZNAŃ

Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.

Zgodnie ze swoim przeznaczeniem ratusz był siedzibą władz miejskich oraz sądu. W jego piwnicach przeprowadzano przesłuchania oskarżonych, natomiast wyroki były wykonywane na zewnątrz. Karę śmierci przez powieszenie wykonywano poza murami miejskimi, a lżejsze wyroki, tzw. kary na honorze sprawowano przy pręgierzu, który znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza. Początkowo był to pręgierz drewniany, który zamieniono na kamienny w 1535 r. Fundusze na jego budowę zdobyto w niecodzienny sposób...

W 1 połowie XVI w. wydano zarządzenie, które precyzyjnie określało jaki strój przystoi służącej. Panny służebne, które nie chciały się do powyższego przepisu zastosować i nadal ubierały się zbyt strojnie, musiały liczyć się z nakładanymi na nie karami pieniężnymi. Kiedy te nie pomagały, po trzecim upomnieniu wydalano je z miasta. W ciągu trzech lat zgromadzono sumę, która pozwoliła na wystawienie kamiennego pręgierza. Na jego szczycie umieszczono postać kata. W 1925 r. zniszczoną figurkę wymieniono na nową, wykonaną przez sławnego rzeźbiarza Marcina Rożka. Stara, zabytkowa figura trafiła po renowacji do Muzeum Historii Miasta Poznania. 
 

Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie