Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Zgodnie ze swoim przeznaczeniem ratusz był siedzibą władz miejskich oraz sądu. W jego piwnicach przeprowadzano przesłuchania oskarżonych, natomiast wyroki były wykonywane na zewnątrz. Karę śmierci przez powieszenie wykonywano poza murami miejskimi, a lżejsze wyroki, tzw. kary na honorze sprawowano przy pręgierzu, który znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza. Początkowo był to pręgierz drewniany, który zamieniono na kamienny w 1535 r. Fundusze na jego budowę zdobyto w niecodzienny sposób...
W 1 połowie XVI w. wydano zarządzenie, które precyzyjnie określało jaki strój przystoi służącej. Panny służebne, które nie chciały się do powyższego przepisu zastosować i nadal ubierały się zbyt strojnie, musiały liczyć się z nakładanymi na nie karami pieniężnymi. Kiedy te nie pomagały, po trzecim upomnieniu wydalano je z miasta. W ciągu trzech lat zgromadzono sumę, która pozwoliła na wystawienie kamiennego pręgierza. Na jego szczycie umieszczono postać kata. W 1925 r. zniszczoną figurkę wymieniono na nową, wykonaną przez sławnego rzeźbiarza Marcina Rożka. Stara, zabytkowa figura trafiła po renowacji do Muzeum Historii Miasta Poznania.