Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Jarocinie

Ratusz barokowy, czerwony dach, podcienia

JAROCIN

Miasto powiatowe położone ok. 70 km na południowy wschód od Poznania, przy drodze do Kalisza.

Najstarszy ratusz powstał prawdopodobnie w XVI w. Następny – wzniesiony w końcu XVII w. – spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta w 1773 r. Obecny ratusz wybudowano w latach 1799-1804. Pół wieku później (w 1854 r.) znacznie go przebudowano. Obecny neobarokowy wygląd – wyraźnie odbiegający od pierwotnego – nadała mu przebudowa w 1907.

Stojący na środku Rynku ratusz jest budynkiem o dwóch kondygnacjach, wzniesionym na planie kwadratu z niewielkim dziedzińcem wewnętrznym. Wysokie łamane dachy przykrywają dachówki. Na parterze gmach otaczają arkadowe podcienia sklepione żaglasto na gurtach, wsparte na masywnych filarach. Elewacje podzielone są pilastrami dźwigającymi wydatny gzyms. Poniżej gzymsu, na ściętych narożach budynku, znajdują się kartusze z herbem miasta. Ozdobą wszystkich czterech elewacji są analogiczne wystawki; w wystawce zachodniej zainstalowano w 1907 r. zegar.

W Ratuszu przy schodach znajduje się przepiękny witraż, autorstwa Marka i Bolesława Szczypińskich, przedstawiający scenę związaną z legendą o św. Marcinie. Jarociński Ratusz, będący niewątpliwie wizytówką miasta, jako jeden z nielicznych w Wielkopolsce, posiada wspomniane arkadowe podcienia.

Od 2006 roku, w południe z Ratusza rozbrzmiewa hejnał miasta, skomponowany przez Franciszka Szymankiewicza.

W budynku mieszczą się m.in. Muzeum Regionalne

Adres:
ul. Rynek (Ratusz)
63-200 Jarocin
tel. 062 747 23 05

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie