Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Jastrowiu

JASTROWIE

Miasto w powiecie złotowskim, położone ok. 30 km na północ od Piły, przy drodze do Koszalina.

Osada na granicy pomiędzy Rzeczpospolitą i Księstwem Pomorskim znana jest od 1559 r. Prawa miejskie uzyskała w 1602 r. od wojewody kaliskiego Piotra Potulickiego; potwierdzone w roku następnym przez króla Zygmunta III Wazę.

Budynek ekonomii królewskiej – pełniący później rolę ratusza – znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 11. Wzniesiono go w latach 1590-1612 w stylu późnorenesansowym. Gmach zwany „kamiennym domem” spłonął w czasie najazdu szwedzkiego (1655-57). W 1677 r. starosta ujsko-pilski Krzysztof Grzymułkowski przeznaczył odbudowany budynek na siedzibę władz miejskich. Ozdobą gmachu była wówczas wysoka drewniana wieża. W ratuszu mieściła się również szkoła (do 1737 r.) oraz odbywały się nabożeństwa protestanckie (do 1786 r.). Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w latach: 1801,1866, 1930 i 1933. W 1930 r. dobudowano skrzydło zachodnie, a w 1933 r. rozebrano wieżę. Funkcję ratusza przestał pełnić w 1945 r.

Piętrowy budynek zbudowany został z kamienia i cegły na planie prostokąta. Od zachodu przylega doń wydłużone skrzydło wzniesione na planie trapezu. Korpus główny kryty jest dachem czterospadowym przykrytym dachówkami, nad skrzydłem dach płaski. Fasada otynkowana, na poziomie parteru boniowana, z gzymsem dzielącym kondygnacje. Nad zamkniętym półkoliście wejściem znajduje się rzeźbiony kartusz z orłem, herbem miasta oraz datą „1603”. Wewnątrz sień i przylegające doń od zachodu pomieszczenie nakryte są sklepieniami kolebkowymi z lunetami.

W budynku mieści się biblioteka im. Leona Kruczkowskiego, który w Jastrowiu umieścił akcję dramatu „Pierwszy dzień wolności”.

Adres:
ul. Wojska Polskiego 11
Jastrowie

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie