Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Jutrosinie

Herb Ratusz w Jutrosinie

JUTROSIN

Miasto w powiecie rawickim, położone ok. 25 km na wschód od Rawicza.

Gród nad Orlą istniał tu już we wczesnym średniowieczu. Najstarsza wzmianka historyczna o osadzie pochodzi z 1281 r. Lokacja miasta nastąpiła prawdopodobnie przed 1395 r.; w 1534 r. Jutrosin otrzymał prawa miejskie magdeburskie. W 1642 r. utworzono na południe od istniejącej zabudowy tzw. nowe miasto, w którym zamieszkali uchodźcy religijni ze Śląska i Czech.

Pierwotny ratusz o konstrukcji szkieletowej został zniszczony przez pożar. Obecny gmach wzniesiono zapewne w 1865 r. (data taka znajdowała się niegdyś na chorągiewce na wieży).

Stojący na środku Rynku ratusz składa się z podpiwniczonego, trójkondygnacyjnego korpusu głównego i stojącego za nim parterowego pawilonu. Łączące oba budynki mury tworzą niewielki dziedziniec. Korpus główny wzniesiony na planie kwadratu przykryty jest dachem namiotowym, prostokątny pawilon przykrywa dach czterospadowy. Nad głównym budynkiem góruje ośmioboczna wieżyczka zegarowa zwieńczona hełmem z latarnią. Na szczycie iglicy znajduje się pozłacany kogut. Elewacje ratusza zdobią detale o charakterze neorenesansowym. Na fasadzie tablica upamiętniająca 700-lecie miasta. Przed budynkiem pomnik powstańców wielkopolskich; po bokach jego cokołu umieszczono tablice upamiętniające udział mieszkańców Kobylina w powstaniu kościuszkowskim oraz ku czci ofiar II wojny światowej.

W budynku mieści się Urząd Miasta i Gminy. 

 
Adres:
ul. Rynek 26
63-930 Jutrosin

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie