Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Kaliszu

Herb Ratusz w Kaliszu

KALISZ

Miasto powiatowe położone nad Prosną, ok. 140 km na południowy wschód od Poznania. 

Nie wiadomo kiedy wzniesiono ani jak wyglądał pierwszy kaliski ratusz. Przypuszcza się, że była to budowla drewniana. Najstarsza wzmianka o istnieniu siedziby władz miejskich pochodzi z 1426 r. W XV w. ratusz był już murowanym budynkiem o dwóch kondygnacjach, z wysoką wieżą. Niszczyły go pożary w 1537 i 1693 r. W XVIII w. był już w bardzo złym stanie; wielki pożar w 1792 r. spowodował zniszczenie budynku. Na jego miejscu rozpoczęto w 1888 r. budowę nowej siedziby magistratu, zaprojektowanej przez architekta Józefa Chrzanowskiego. Gmach ten spłonął w sierpniu 1914 r., zniszczony - wraz z całym miastem - przez wojska pruskie.  Obecny budynek wzniesiono w latach 1920-27 wg planów architekta Sylwestra Pajzderskiego, stanowiących uproszczoną wersje projektu konkursowego zgłoszonego przez Stefana Szyllera. Restaurowano go w latach osiemdziesiątych XX w. oraz w 1996 r.

Stojący na środku Głównego Rynku ratusz jest podpiwniczonym budynkiem o czterech kondygnacjach, wzniesionym na planie kwadratu, z niewielkim dziedzińcem pośrodku. Nad korpusem głównym wznosi się wysoka wieża z tarasem widokowym, zwieńczona kopulastym hełmem z iglicą. W wieży zegar z napisem "Ufundowany przez Prezydenta Mieczysława Szarrasa i Ławnika Zygmunta Grossa ze składek mieszkańców Kalisza. 1925". Boniowane na poziomie parteru elewacje, wyżej zdobione są gzymsami i pilastrami wielkiego porządku. W fasadzie znajduje się okazały ryzalit wsparty na arkadach, zakończony trójkątnym frontonem z herbem miasta. Detale architektoniczne elewacji zaprojektował i wykonał Paweł Krzyżanowski. Wewnątrz zachowały się sklepienia kolebkowe i krzyżowe zdobione sztukateriami z lat budowy ratusza. Dwukondygnacyjna Sala Recepcyjna kryta jest drewnianym stropem kasetonowym. Na dziedzińcu stoi rzeźba przedstawiająca mityczną Florę, wykonana ok. 1900 r., przeniesiona tu z kaliskiego parku.

W budynku mieści się Urząd Miasta; w piwnicach urządzono restaurację. Na ratuszowej wieży natomiast urządzono punkt widokowy, skąd roztacza się piękna panorama miasta.

Więcej:
www.stary.kalisz.pl

Adres:
ul. Główny Rynek 20
62-800 Kalisz
 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (1)

Joanna

2010-11-08 05:47:30

Punkt widokowy bardzo polecam - pięknie widać z niego centrum Kalisza, któreś jakimś cudem nieskażone jest nowoczesnym budownictwem, albo nie rzuca się ono w oczy. Bardzo ciekawy jest też mechanizm zegara i wystawa urządzona po drodze na szczyt wieży.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie