KŁODAWA
Miasto w powiecie kolskim, położone ok. 20 km na północny wschód od Koła, przy drodze do Warszawy.
Najstarsza wzmianka historyczna o Kłodawie pochodzi z 1193 r. Istniała już wcześniej - według miejscowej tradycji w 1083 r. książę Władysław Herman ufundował tu murowany z kamieni kościół. Przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim nadał osadzie król Władysław Jagiełło w 1430 r. W 1870 r. Kłodawa utraciła prawa miejskie; odzyskała je w 1919 r.
Drewniany ratusz stał na środku rynku już w XV w. W 1585 r. na jego miejscu postawiono nowy, również drewniany budynek. Obecny murowany gmach wybudowano w 1820 r. Do jego budowy wykorzystano materiał pochodzący z rozebranego romańskiego kościoła św. Idziego. Podczas gruntownego remontu przeprowadzonego w latach 1989-90 przebudowano wnętrza budowli.
Klasycystyczny ratusz stoi w południowo-wschodnim narożniku pl. Wolności, przy wylocie ul. Warszawskiej. Jest budynkiem dwukondygnacyjnym, wzniesionym na rzucie zbliżonym do kwadratu. Na osi gmachu znajduje się przelotowa sień. Dach czterospadowy kryty dachówkami. W fasadzie portyk, którego cztery kolumny dźwigają niewielki balkonik z tralkową balustradą. Biegnący przez dwie kondygnacje pseudoryzalit zwieńczony jest schodkowym szczytem z herbem miasta.
W budynku mieści się komisariat Policji.
Adres:
pl. Wolności 3
62-650 Kłodawa