Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Koźminie Wielkopolskim

Ratusz w Koźminie Wielkopolskim

KOŹMIN WIELKOPOLSKI

Miasto w powiecie krotoszyńskim, położone ok. 15 km na północ od Krotoszyna, przy drodze do Jarocina.

Prawa miejskie uzyskało przed 1318 r. Przed 1518 r. po wschodniej stronie miasta założono tzw. Nowy Koźmin, a w 1775 r. na przedmieściu Lipowiec - trzecie miasto zwane Koźminem Niemieckim. W latach 1887-1932 Koźmin był miastem powiatowym.

Poprzedni ratusz stojący pośrodku rynku spłonął podczas pożaru miasta w 1810 r. Obecną siedzibę władz miasta wzniesiono w końcu XIX w. i znacznie przebudowano po 1918 r. Restaurowano ją w latach dziewięćdziesiątych XX w.

Ratusz stoi w zwartej zabudowie wschodniej pierzei Starego Rynku. Jest budynkiem piętrowym z użytkowym poddaszem, wzniesionym na planie kwadratu z przelotową sienią. Dwuspadowy dach kryty jest dachówkami. Elewację frontową zdobi płaski ryzalit zwieńczony szczytem ze spływami wolutowymi, zakończonym frontonem z kulą.  Po bokach szczytu, w połaci dachu, znajdują się dwie drewniane facjatki. W podwójnym okienku nad wejściem znajdują się witraże z 1. ćwierci XX w.; wyżej – zegar z tego samego czasu. Na fasadzie, pomiędzy piętrami, umieszczono medaliony z głowami wybitnych obywateli miasta. Wewnątrz zachowały się oryginalne drewniane schody oraz boazerie w sieni i klatce schodowej.

W budynku mieści się Urząd Miasta i Gminy.

 
Adres:
ul. Stary Rynek 11
Koźmin Wielkopolski

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie