Miasto powiatowe położone ok. 80 km na południowy wschód od Poznania, na skrzyżowaniu dróg Jarocin – Wrocław i Ostrów Wielkopolski – Rawicz.
Najstarsza wzmianka historyczna potwierdzająca istnienie Krotoszyna pochodzi z 1405 r. Prawdopodobnie na początku XV w. król Władysław Jagiełło lokował miasto na terenie zwanym później Starym Krotoszynem. Lokacja ta nie powiodła się i w 1415 r. właściciel miasta Wierzbięta przeniósł je na obecne miejsce. W latach 1816-1975 Krotoszyn był miastem powiatowym.
Murowany ratusz wzniesiony został w 1689 r. staraniem ówczesnego właściciela miasta Franciszka Zygmunta Gałeckiego i burmistrza Jana Dobrowolskiego. Gmach ten spłonął w 1774 r. podczas pożaru miasta. Odbudowę – w formach barokowych – zakończono w 1777 r.; z tego czasu pochodzi ozdobny hełm wieży. Podczas przebudowy w latach 1898-99 nadbudowano jedną kondygnację, a elewacje przekształcono w stylu pseudorenesansu niemieckiego. Po II wojnie światowej gmach kilkakrotnie restaurowano, po raz ostatni w latach 1998-2000.
Ratusz stoi na środku Rynku. Jest trójkondygnacyjnym budynkiem o rozczłonkowanej bryle. Jego korpus przykrywa dach dwuspadowy kryty dachówkami. Połacie dachu urozmaicają wielobocznie nakryte wystawki oraz wykusze w narożach kryte daszkami namiotowymi. Na dłuższych elewacjach znajdują się wydatne ryzality, zakończone daszkami czterospadowymi. Nad południową elewacją wznosi się czworoboczna, wyżej – ośmioboczna wieża z tarasem widokowym. Wieńczy ją barokowy hełm z dwoma latarniami, nakryty daszkiem kopulastym. W wieży znajduje się zegar z 1897 r. Wewnątrz zachowało się kilka pomieszczeń z XVIII w., m.in. hol ze sklepieniem krzyżowym wspartym na jednej kolumnie.
W budynku mieści się Urząd Miasta i Gminy oraz Urząd Stanu Cywilnego.
Adres:
Rynek 1
63-700 Krotoszyn