Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Obrzycku

Herb Ratusz w Obrzycku

OBRZYCKO

Miasto w powiecie szamotulskim, położone nad Wartą, ok. 12 km na północny zachód od Szamotuł, przy drodze do Czarnkowa.

Prawa miejskie uzyskało w XIV lub XV w., jednak już w 1580 r. występuje w dokumentach jako wieś. Nowy przywilej lokacyjny nadał w 1638 r. król Władysław IV. W 1934 r. miasto pozbawione zostało praw miejskich; odzyskało je w 1990 r.

Ratusz stoi na środku Rynku. Pierwotną budowlę, wzniesioną ok. połowy XVII w., strawił w 1739 r. pożar. Obecny gmach powstał w połowie XVIII w. (przed 1757 r.). Po mniej więcej stu latach zamieniono go na spichlerz. Gruntowny remont budynku, połączony m.in. z przebudową wnętrz, przeprowadzono ok. 1960 r.

Jest budynkiem trójkondygnacyjnym z użytkowym poddaszem, wzniesionym na planie kwadratu. Przykrywa go dwuspadowy dach kryty dachówkami. W zachodnią ścianę wtopiona jest czworoboczna wieża, nakryta czterospadowym daszkiem z drewnianą latarnią zwieńczoną iglicą z chorągiewką. Elewacje nie tynkowane. Na zachodniej ścianie wieży znajduje się wykonany z piaskowca kartusz z herbem Nałęcz Raczyńskich (dawnych właścicieli miasta), datą „1825” i napisem upamiętniającym utworzenie w Obrzycku ordynacji. Na elewacji południowej umieszczono w 1857 r. renesansowe obramienie okna pochodzące  z kościoła w Batalhi w Portugalii, zakupione w 1843 r. przez Atanazego Raczyńskiego.

W budynku mieszczą się Urząd Miejski i Urząd Gminy.  

Adres:
ul. Rynek 19
64-520 Obrzycko
 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie