Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim

Herb Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim

OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Miasto powiatowe położone ok. 120 km na południowy wschód od Poznania, przy drodze do Katowic.

Prawa miejskie uzyskało przed 1404 r. Powtórną lokację miasta przeprowadził w 1713 r. Jan Jerzy Przebendowski. Szybki rozwój miasta - związany z budową wielkiego węzła kolejowego - nastąpił pod koniec XIX w. W latach 1887-1975 Ostrów był miastem powiatowym.

Ratusz stoi pośrodku Rynku. Powstał w latach 1824-28 dzięki mecenatowi księcia Antoniego Radziwiłła wg projektu J. H. Haerbelina, architekta z kręgu Karola Fryderyka Schinkla. Podczas przebudowy w 1862 r. zlikwidowano przejazd przez wewnętrzny dziedziniec. Odbudowa po zniszczeniach wojennych zakończona w 1948 r., przeprowadzona wg planów architekta Kazimierza Ulatowskiego, całkowicie zmieniła wygląd gmachu. Restaurowany w latach 1977-87.

Jest budynkiem o trzech kondygnacjach, wzniesionym na planie kwadratu z niewielkim dziedzińcem wewnętrznym, wtórnie zadaszonym. Płaskie dachy zakrywa attyka ozdobiona sterczynami. Nad fasadą góruje wieżyczka z pseudobarokowym hełmem z dwoma latarniami. Znajdujący się w niej zegar z kurantem pochodzi z 2. poł. XIX w. Poniżej tarczy zegarowej widnieje herb miasta. Elewacje – na poziomie parteru zdobione boniowaniem – wieńczy wydatny gzyms koronujący. Główne wejście prowadzi przez podcień arkadowy dźwigający balkon z kamienną balustradą. Po jego bokach, na ścianie fasady, znajdują się dwie tablice upamiętniające wyzwolenie miasta spod okupacji hitlerowskiej oraz walki oddziałów Armii Krajowej.

W budynku mieści się Muzeum Regionalne i Pałac Ślubów.

Adres:
Rynek-Ratusz
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 062 592 80 52
 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie