Miasto w powiecie obornickim, położone ok. 18 km na północny wschód od Obornik, przy drodze do Piły.
Najstarsza wzmianka potwierdzająca istnienie miejscowości pochodzi z 1284 r. Prawa miejskie uzyskało Rogoźno w 1280 r. Do historii przeszło jako miejsce śmierci króla Przemysła II, zamordowanego tu 8 lutego 1296 r. W 1750 r. obok istniejącego ośrodka założono tzw. nowe miasto, połączone ze starym w 1794 r.
Lokalizacja pierwszego ratusza nie jest znana; była to – jak wspominają zapiski z lat 1793-94 – budowla drewniana. Obecny ratusz wzniesiono w latach 1826-28 na terenie należącym uprzednio tzw. nowego miasta. Projekt budynku opracował mistrz murarski J. Offerderingen, pracami budowlanymi kierował Friedrich Steck. W 1914 r. ratusz rozbudowano wg projektu architekta Hugo Lorenza z Berlina. Budowę nadzorował architekt Arthur Klette. W 1932 r. wzniesiono wieżyczkę zegarową, a po II wojnie światowej – piętrową przybudówkę. Magistrat mieścił się w budynku do 1982 r.
Ratusz jest budynkiem dwukondygnacyjnym z użytkowym poddaszem, wzniesionym na planie zbliżonym do prostokąta. Starsza część zachodnia przykryta jest dachem naczółkowym z wieżyczką zegarową, nowsza wschodnia – nieco niższym dachem czterospadowym. Elewacje otynkowane; kondygnacje rozdzielone są parą szeroko rozstawionych gzymsów. Obok wejścia znajduje się tablica upamiętniająca Wojciechę Dutkiewicz, której imię nosi mieszczące się od 1983 r. w dawnym ratuszu Muzeum Regionalne. Druga tablica upamiętnia 700. rocznicę nadania Rogoźnu praw miejskich.