Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Rydzynie

Ratusz w Rydzynie

RYDZYNA

Miasto w powiecie leszczyńskim, położone ok. 10 km na południowy wschód od Leszna, przy drodze do Wrocławia.

Pierwsza wzmianka historyczna potwierdzająca istnienie miejscowości pochodzi z 1399 r. Prawa miejskie uzyskała Rydzyna zapewne przed 1407 r.; potwierdził je w 1551 r. król Zygmunt August. Była miastem prywatnym. Jego właścicielami w 1738 r. zostali Sułkowscy, którzy wznieśli obok miasta potężny zamek. W mieście zachowało się barokowe założenie urbanistyczne zaprojektowane przez Karola Marcina Frantza, zrealizowane w poł. XVIII w., łączące miasto z rezydencją magnacką.

Pierwotny ratusz – prawdopodobnie drewniany, stojący na środku rynku – spłonął w 1707 r. Obecny murowany gmach wybudowano w 1761 r.; jego projektantem był zapewne Karol Marcin Frantz.

Barokowy ratusz stoi w środku zachodniej pierzei Rynku, w miejscu gdzie przedtem wychodziła z placu rynkowego jedna z ulic. Jest budynkiem dwukondygnacyjnym, z częściowo użytkowym poddaszem, wzniesionym na planie trapezu. Trójspadowy dach, zasłonięty od strony rynku wysokim szczytem, przykryty jest dachówkami. Nad kalenicą góruje czworoboczna wieżyczka z ażurowym hełmem, zwieńczona kulą i chorągiewką. Fasada ozdobiona jest lizenami, w górnej części szczytu znajduje się zegar. Nad wejściem tablica z piaskowca z trzema owalnymi kartuszami; w nich godło Rzeczypospolitej, herb miasta oraz inicjały Augusta Sułkowskiego.

W budynku mieści się Urząd Miasta i Gminy.

Przed ratuszem, na środku Rynku, ustawiono w latach 1760-61 rokokowy pomnik Świętej Trójcy, dzieło rzeźbiarza Andrzeja Schmidta.

Adres:
ul. Rynek 1
64-130 Rydzyna

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (2)

rybak

2011-02-24 05:15:03

bardzo ładne miasteczko

alka0082

2012-10-09 04:29:07

Rydzyna to piękne miasteczko z Pałacem Sułkowskich I Wiatrakiem. Tego roku wybudowano obiekt sportowy "Orlik". Buduje się jeszcze zbiornik .

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie