RYDZYNA
Miasto w powiecie leszczyńskim, położone ok. 10 km na południowy wschód od Leszna, przy drodze do Wrocławia.
Pierwsza wzmianka historyczna potwierdzająca istnienie miejscowości pochodzi z 1399 r. Prawa miejskie uzyskała Rydzyna zapewne przed 1407 r.; potwierdził je w 1551 r. król Zygmunt August. Była miastem prywatnym. Jego właścicielami w 1738 r. zostali Sułkowscy, którzy wznieśli obok miasta potężny zamek. W mieście zachowało się barokowe założenie urbanistyczne zaprojektowane przez Karola Marcina Frantza, zrealizowane w poł. XVIII w., łączące miasto z rezydencją magnacką.
Pierwotny ratusz – prawdopodobnie drewniany, stojący na środku rynku – spłonął w 1707 r. Obecny murowany gmach wybudowano w 1761 r.; jego projektantem był zapewne Karol Marcin Frantz.
Barokowy ratusz stoi w środku zachodniej pierzei Rynku, w miejscu gdzie przedtem wychodziła z placu rynkowego jedna z ulic. Jest budynkiem dwukondygnacyjnym, z częściowo użytkowym poddaszem, wzniesionym na planie trapezu. Trójspadowy dach, zasłonięty od strony rynku wysokim szczytem, przykryty jest dachówkami. Nad kalenicą góruje czworoboczna wieżyczka z ażurowym hełmem, zwieńczona kulą i chorągiewką. Fasada ozdobiona jest lizenami, w górnej części szczytu znajduje się zegar. Nad wejściem tablica z piaskowca z trzema owalnymi kartuszami; w nich godło Rzeczypospolitej, herb miasta oraz inicjały Augusta Sułkowskiego.
W budynku mieści się Urząd Miasta i Gminy.
Przed ratuszem, na środku Rynku, ustawiono w latach 1760-61 rokokowy pomnik Świętej Trójcy, dzieło rzeźbiarza Andrzeja Schmidta.
Adres:
ul. Rynek 1
64-130 Rydzyna