Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Trzciance

Ratusz w Trzciance

TRZCIANKA

Miasto w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, położone ok. 90 km na północny zachód od Poznania, przy drodze do Kołobrzegu.

Ratusz znajduje się przy ul. Sikorskiego 7. W 1854 r. władze miasta zakupiły znajdujący się tu dom postrzygacza wełny Sauera i przeznaczyły go na swą siedzibę. W latach 1907-08 dostawiono okazałe skrzydło południowe, mieszczące m.in. salę posiedzeń rady miejskiej oraz mieszkanie burmistrza. W 2000 r. dachy magistratu pokryto dachówkami.

Eklektyczny gmach o dwóch kondygnacjach i użytkowym poddaszu wzniesiony jest na rzucie litery L. Starszą część, położoną wzdłuż ul. Sikorskiego, przykrywa dach dwuspadowy;  nowe skrzydło – dach trójspadowy z ośmioboczną wieżyczką, zwieńczoną blaszanym hełmem. Elewacje otynkowane, urozmaicone balkonikami i oknami o różnym kształcie. W elewacji południowej szeroki ryzalit zwieńczony szczytem o wykroju wolutowym. Po jego lewej stronie położone jest główne wejście do budynku, wiodące przez ozdobny portal. W sali posiedzeń na pierwszym piętrze znajduje się witraż projektu Eugeniusza Ćwirleja z Piły, wykonany w 1974 r. przez Leonarda Brzezińskiego z Szamotuł.

 W budynku mieści się Urząd Miejski, starszą część zajmuje Urząd Stanu Cywilnego. Na skwerze przed ratuszem ustawiono w 2000 r. pomnik Jana Pawła II, zaprojektowany przez Przemysława Krasnopolskiego.

Adres:
ul. Sikorskiego 7
64-980 Trzcianka
tel. 067 216 20 69 
 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie