Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Rezerwat florystyczny Śnieżycowy Jar

Rezerwat florystyczny Śnieżycowy Jar

STARCZANOWO

Wieś w powiecie poznańskim w gminie Murowana Goślina.

Śnieżycowy Jar”, rezerwat florystyczny utworzono w 1975 r. Leży w gminie Murowana Goślina, 3 km na południowy zachód od wsi Uchorowo (powiat poznański). Zajmuje zbocza jaru schodzącego w kierunku doliny Warty. Po powiększeniu obejmuje obecnie obszar 9,27 ha i otoczony jest otuliną o powierzchni 8,84 ha.

Utworzono go dla ochrony występującej tu masowo śnieżycy wiosennej, rośliny objętej w Polsce ochroną gatunkową. Gatunek ten rozpowszechniony jest w południowej części Polski, natomiast na niżu występuje rzadko. W rezerwacie śnieżyca znajduje dla siebie sprzyjające warunki – kwitnie, owocuje, a także wykazuje ekspansję na sąsiednie tereny. Towarzyszy jej bogate i zróżnicowane runo, charakterystyczne dla lasów gradowych. Rezerwat najlepiej zwiedzać wczesną wiosną, w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej.

Do rezerwatu najlepiej dotrzeć ze wsi Starczanowo (2 km). Przechodzi przez niego zielony szlak turystyczny z Białężyna do Łukowa. We wsi znajduje się dogodnie zlokalizowany parking.

Bieżące informacje o kwitnących śnieżycach i dostępności trasy widokowej dla turystów znajdują się na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.
Trasa znajduje się na terenie poligonu wojskowego Biedrusko, w związku z czym wstęp na teren rezerwatu może być ograniczony!

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (2)

koluś

2020-04-27 09:44:44

redakcjo - napiszcie, ze lezy to na terenie POLIGONU WOJSKOWEGO i ze mozna tam wchodzic tylko w wyznaczone dni w roku !!! sa tablice pt Ostre strzelanie / Wstep wzbroniony

Aleksandra Warczyńska

2020-04-27 11:07:47

Dziękuję za uwagę! Poprawione :)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie