Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Rezerwat Krajobrazowy Kuźnik

Rezerwat Krajobrazowy Kuźnik

PIŁA

Miasto powiatowe położone nad rzeką Gwdą, 11 km powyżej jej ujścia do Noteci.

„Kuźnik”, rezerwat krajobrazowy, utworzony w 1959 r. na powierzchni 96,00 ha, położony w granicach Piły. Obejmuje fragmenty dwóch rynien polodowcowych; wschodnią wypełnia Jez. Rudnickie, natomiast w zachodniej znajdują się trzy jeziorka, z których północne jest całkowicie zarośnięte, a dwa jeziorka leżące dalej na południe to Mały i Duży Kuźnik. Rynny te rozdziela rozległe wzniesienie morenowe o stromych stokach opadających ku jeziorom. Obszar ten chroniony był już od 1936 r.

Teren pagórkowaty, jeziora wśród lasów, łąki, bagna oraz duże zróżnicowanie zbiorowisk roślinnych składają się na malowniczy i niepowtarzalny krajobraz rezerwatu. Rośnie tu 390 gatunków roślin, wśród których wiele jest bardzo rzadkich. Dominujące zbiorowisko leśne to bór sosnowy z domieszką brzóz omszonych i dębów, natomiast mniejszą powierzchnię zajmuje bór mieszany. W obniżeniach nad jeziorami rosną olsy z charakterystycznym kosaćcem żółtym. Najciekawszym zbiorowiskiem roślinnym tego rezerwatu, rzadko spotykanym na terenie województwa, jest bór bagienny z typowymi dla tego zbiorowiska roślinami: bagnem zwyczajnym, borówką bagienną, żurawiną błotną, modrzewnicą zwyczajną i wełnianką pochwowatą oraz torfowcami w warstwie mszystej. Na szczególną uwagę zasługuje rosnąca tu bażyna czarna (jedyne stanowisko tej rośliny w województwie). W jeziorach występuje osoka aloesowata oraz rośliny chronione: grzybienie białe i grążel żółty. Osobliwością jez. Mały Kuźnik są łąki ramienicowe porastające jego dno.

Rezerwat położony jest bezpośrednio po północnej stronie szosy Bydgoszcz-Szczecin. Przechodzi przez niego kilka szlaków turystycznych, m.in. niebieski z Piły-Koszyc do Płytnicy.
 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (3)

wika

2012-03-21 12:17:23

dziekuje za pomoc

Joanna

2015-10-12 11:04:38

cudowne i niesamowite miejsce, polecam każdemu. Szczególnie rodzinom!

gracz01

2017-05-22 06:21:42

Świetne miejsce polecam na spacery

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie